Zmienione kody w wyeksportowanym pliku gml

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
geopamag
_
_
Posty: 1
Rejestracja: 05 sty 2023, 09:50

Zmienione kody w wyeksportowanym pliku gml

Post autor: geopamag »

Potrzebuję pomocy.
W wyniku nowego pomiaru wysokościowego zmodyfikowałam punkty wysokościowe kanalizacyjne kod:SUPS01_05. Punkty były posadowione na komorach kod:SUBP02_05. Zmodyfikowałam rzędną górną i rzedną dolną oraz date pomiaru. Zrobiłam eksport gml i oddałam do weryfikacji. Dostałam usterkę - punkty powinny byc dla kanalizacji , a nie dla komory. Nie zmieniac kodu. Myślę sobie jak to. Przecież właśnie tak zrobiłam. Otwieram plik eksportu. a TAM FAKTYCZNIE. W wyniku eksportu punktom został zmieniony kod na SUPS01_11(choć nie chciałam tego). Co to sie wydrzyło? Czemu kody punktów się zmieniły? Jak zrobić, żeby się nie zmieniły?
MODYFIKACJE ROBIŁAM 15.12.2022
PO NAJNOWSZEJ AKTUALIZACJI NADAL JEST TA SAMA SPRAWA
MAPA ZASADNICZA 2015
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8199
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Zmienione kody w wyeksportowanym pliku gml

Post autor: Jurek B. »

Proszę przesłać kopię projektu CGP na softline@geo.pl
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8199
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Zmienione kody w wyeksportowanym pliku gml

Post autor: Jurek B. »

Problem dotyczył danych Mapy Zasadniczej 2015 i został wyjaśniony. W ramach opracowania była przeprowadzona edycja punktów wysokościowych GESUT, które są położone np. na komorze i później eksport do GML od daty modyfikacji (różnicowy).
Same komory nie były modyfikowane i również z tego powodu nie były eksportowane do GML. W wyniku takiego eksportu w GML punkty wysokościowe nie mogą być przypisane do żadnego obiektu.
Punkt wysokościowy GESUT, zgodnie z modelem GESUT nie zawiera atrybutu rodzaju obiektu, do którego jest przypisany. Punkty te są jednak obiektami GES_PunktOOkreslonejWysokości, dlatego przy imporcie np. do C-GEO muszą otrzymać status punktu wysokościowego. Ponieważ nie ma obiektu do którego można go przypisać, przy imporcie otrzymują ostatni możliwy kod dla punktów GESUT - kod punktu wysokościowego GESUT dla budowli podziemnej (SUPS01_11). Niezależnie od nadanego kodu, po imporcie są to punkty nie przypisane do żadnego obiektu. Dlatego system w ODGiK nie mógł również ich przypisać do odpowiedniej kategorii punktów.
Rozwiązaniem tego problemu jest modyfikacja obiektów, do których są przypisane mierzone punkty wysokościowe - czyli np. komór podziemnych, studzienek. Wtedy, przy eksporcie różnicowym, zostaną w GML zapisane dane umożliwiające powiązanie punktów z obiektami.
Innym rozwiązaniem byłby eksport całości danych, także tych niemodyfikowanych do GML. To jednak nie jest obsługiwane przez wszystkie systemy PZGiK.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ