Wektory GPS a układ lokalny(płaski)

Pytania, problemy, propozycje rozwoju modułu
root

Wektory GPS a układ lokalny(płaski)

Post autor: root »

Witam, w moim poprzednim temacie poruszyłem problem wykorzystania wektorów GPS przy wyrównaniu konstrukcji pomiarowej w układzie lokalnym, płaskim. Wykonując pomiary, a później opracowując je natknąłem się na sytuację niesprzyjającą... odległość obliczona ze współrzędnych w układzie 2000 jest o 1cm krótsza na każdych 100m niż w układzie lokalnym (tu Wawa'25). Czeka mnie założenie dużej obszarowo sieci, którą chciałem powiązać wektorami, a dodatkowo wzmocnić klasyczną tachimetrią... wspominał Pan, Panie Rafale o kilku linijkach kodu programu... a może jest jakiś inny sposób żeby rozwiązać ten problem.

P.S. Przyznam się szczerze, że do tej pory korzystałem jedynie z pomiarów klasycznych i poruszałem się tylko w sieciach lokalnych, stąd moje pytania i problemy:)
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wektory GPS a układ lokalny(płaski)

Post autor: FaFaL »

Witam
W tym momencie dodanie tych linijek nie jest możliwe bo wymaga dogrania pewnych szczególnych elementów. Jak pisałem wcześniej musiało by się to wiązać z dodaniem zależności miedzy np. poziomami wysokościowymi. Tymczasem punkty nawiązania proszę przeliczyć na 2000 (lub pobrać z ODGiK), a wysokości wprowadzić w układzie Kronsztadt. Wyrównać sieć w układzie 2000, a następnie funkcjami C-GEO przeliczyć współrzędne na układ lokalny. Wynik będzie poprawny. Wykonanie tych dodatkowych czynności będzie wymagało od Pana 5 minut i do czasu wprowadzenia porządanej funkcjonalności myślę, ze będzie to dobra metoda.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Wektory GPS a układ lokalny(płaski)

Post autor: Jakub Kwinta »

root pisze: Czeka mnie założenie dużej obszarowo sieci, którą chciałem powiązać wektorami, a dodatkowo wzmocnić klasyczną tachimetrią...
Temat można rozwiązać po staremu, czyli bez wektorów. Po lokalizacji GPS a na punktach dostosowania od razu otrzyma Pan współrzędne w układzie lokalnym. Do wyrównania wprowadza Pan otrzymane współrzędne z założeniem ich błędności i obserwacje klasyczne. Całość po wyrównaniu da podobny efekt co wyrównanie przy użyciu wektorów, jedynie z punktu widzenia rozporządzenia będzie to niepoprawne. Przed wprowadzeniem nowego modułu większość pomiarów tak wyrównywałem jedyna różnica to ta , że w układzie 2000 czyli bez lokalizacji.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wektory GPS a układ lokalny(płaski)

Post autor: FaFaL »

Jakub Kwinta pisze:
root pisze: Czeka mnie założenie dużej obszarowo sieci, którą chciałem powiązać wektorami, a dodatkowo wzmocnić klasyczną tachimetrią...
Temat można rozwiązać po staremu, czyli bez wektorów. Po lokalizacji GPS a na punktach dostosowania od razu otrzyma Pan współrzędne w układzie lokalnym. Do wyrównania wprowadza Pan otrzymane współrzędne z założeniem ich błędności i obserwacje klasyczne. Całość po wyrównaniu da podobny efekt co wyrównanie przy użyciu wektorów, jedynie z punktu widzenia rozporządzenia będzie to niepoprawne. Przed wprowadzeniem nowego modułu większość pomiarów tak wyrównywałem jedyna różnica to ta , że w układzie 2000 czyli bez lokalizacji.
Po co doradzać komuś coś, skoro jak Pan sam napisał jest to niezgodnie z rozporządzeniem ? Opisany przeze mnie sposób jest zgodny z aktualnymi standardami, więc nie ma sensu kombinować.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
ODPOWIEDZ