Wyrównanie (punkty pom statycznie + tachimetr)

Pytania, problemy, propozycje rozwoju modułu
lukis9

Wyrównanie (punkty pom statycznie + tachimetr)

Post autor: lukis9 »

Witam!
Robota dotyczy stabilizacji granic.
Szczere pole. Brak jakiejkolwiek osnowy.
Założyłem 6 punktów, pomierzonych statycznie (dwukrotnie, po 45 minut, interwał 1s., otwarty horyzont). Obserwacje zostały wysłane do ASG-EUPOS i obliczone w serwisie pozgeo. Uzyskałem współrzędne. Następne wykorzystałem te punkty, jako punkty bezbłędnego nawiązania i utworzyłem między nimi ciąg.
3 punkty na początku ciagu, 3 na końcu ciągu. Ciąg wrzuciłem w tradycyjny moduł wyrównania ścisłego. Uzyskałem zadowalające mnie wyniki. m0 1,19 , błędy położenia punktów osnowy poniżej 5 cm. Czy tego typu wykonanie roboty ma sens? Czy można w ten sposób realizować, wyrównywać ciąg ściśle z wykorzystaniem punktów pomierzonych techniką GNSS?
Jakie są Wasze opnie, Koledzy Geodeci?:)

Pozdrawiam
Łukasz Sz.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wyrównanie (punkty pom statycznie + tachimetr)

Post autor: FaFaL »

W sumie wszystko byłoby ok, ale niestety tym sposobem tworzy się drugi rząd osnowy pomiarowej co jest nie dopuszczalne przez rozporządzenie - no chyba że te punkty mierzone GNSS będą mieć status osnowy geodezyjnej. Czyli część ośrodków może się przyczepić.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
lukis9

Re: Wyrównanie (punkty pom statycznie + tachimetr)

Post autor: lukis9 »

A zostawiając obok sprawę z ośrodkiem, to jak Pan uważa. Można w ten sposób wyrównywać ściśle? Bo mamy tu dwa rodzaje pomiarów: tachimetryczne (kąty i odległości) i obserwacje GNSS. Nie bawię się tu już z wektorami...
A jeżeli dowiązałbym tę swoją sieć do jednego punktu III klasy? z ewentualnie wzmocnioną siecią, poprzez dodatkowe obserwacje do punktu (również założonego statycznie) w środkowej części ciągu? Sprawa do dyskusji z inspektorem i czy przyjmie robotę. Ale wg Pana opinii?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wyrównanie (punkty pom statycznie + tachimetr)

Post autor: FaFaL »

Abym wydał swoją opinię potrzebuję więcej danych niż te które Pan przedstawił. Najprościej będzie jeśli pomierzy Pan wszystkie punkty metodą GNSS :)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
lukis9

Re: Wyrównanie (punkty pom statycznie + tachimetr)

Post autor: lukis9 »

Witam
W takim razie proszę o opinię :)
Załącznik z danymi. Jeżeli znajdzie Pan chwilkę to proszę zerknąć. W razie wątpliwości, prześlę Panu projekt c-geo.
m0 = 1.166

Pozdrawiam
ŁukaszSz
Załączniki
1.JPG
1.JPG (212.38 KiB) Przejrzano 8422 razy
ODPOWIEDZ