Położenie dokumentów ;skanów

aplikacja do zarządzania robotami geodezyjnymi
tomek
____
____
Posty: 217
Rejestracja: 21 kwie 2005, 22:57

Położenie dokumentów ;skanów

Post autor: tomek »

Program przy każdym logowaniu zmienia położenie skanów i dokumentów. Ja chcę do bazy :D
Załączniki
zapis_dokumentow _skanow_.png
zapis_dokumentow _skanow_.png (160.28 KiB) Przejrzano 2872 razy
[size=134][url=http://www.geodezja.net.pl/]www.geodezja.net.pl[/url][/size]
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Położenie dokumentów ;skanów

Post autor: grzes »

tomek pisze: 22 gru 2020, 11:09 Program przy każdym logowaniu zmienia położenie skanów i dokumentów. Ja chcę do bazy :D
Sprawdzę dlaczego, ale jednak mocno namawiam trzymac je poza bazą. Raz że plik bazy będzie mniejszy i łatwiej będzie robić jego backupy. Dwa że każdy problem z plikiem bazy automatycznie spowoduje utratę dokumentów.
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Położenie dokumentów ;skanów

Post autor: grzes »

I jeszcze dodam ze dokumenty na zakładce Operat i z ww. powodów i tak na sztywno wymuszamy poza bazą
pozdrawiam
grzes
tomek
____
____
Posty: 217
Rejestracja: 21 kwie 2005, 22:57

Re: Położenie dokumentów ;skanów

Post autor: tomek »

Jestem po rozmowie z p. Jerzym. Przekaże moje sugestie.
[size=134][url=http://www.geodezja.net.pl/]www.geodezja.net.pl[/url][/size]
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Położenie dokumentów ;skanów

Post autor: Jurek B. »

Program przy każdym logowaniu zmienia położenie skanów i dokumentów. Ja chcę do bazy :D
Myślę, że trzeba dobrze wyjaśnić te kwestie, żeby wszyscy dobrze je rozumieli:
GeoOrganizer przygotowany jest przede wszystkim do pracy w trybie klient-serwer, czyli tak, że na wskazanym komputerze instalowana jest aplikacja serwera, która udostępnia dane z bazy danych umieszczonej w jej katalogu dla tzw. "aplikacji klienckich". Te aplikacje zainstalowane na różnych komputerach, łączą się z serwerem gdy podany jest jego adres sieciowy (IP). Wszystkie te aplikacje, czyli serwer i klienci są programami działającymi w środowisku MS Windows.
Serwer GeoOrganizera może być zainstalowany na jednym z komputerów wykorzystywanych na co dzień także do zwykłych celów - np. jako komputer do obliczeń, np. w C-GEO.
Bardziej zaawansowanym, bezpieczniejszym ale i droższym rozwiązaniem jest zastosowanie odrębnego komputera działającego wyłącznie jako serwer GeoOrganizera (ewentualnie także innych podobnych aplikacji serwerowych). Może to być także serwer specjalizowany (np. typu NAS, usługa w chmurze, itp.), czyli fizyczny komputer lub wirtualna usługa w chmurze zarządzająca serwerami baz danych i dyskami do przechowywania tych baz i ich kopii zapasowych. Takie rozwiązanie ułatwia także bezpieczny dostęp do bazy także dla komputerów spoza sieci lokalnej serwera (np. przez Internet), jeśli serwer ma zdefiniowany stały adres IP.
W obu przypadkach aplikacja serwera GeoOrganizera zainstalowana na dysku komputera-serwera, plik bazy danych roboty.geo przechowuje zawsze w swoim katalogu instalacyjnym (np. C:\GeoOrganizer).
Różnego rodzaju dokumenty dołączane do prac geodezyjnych mają często duże rozmiary (np. TIFF, GML, kopie projektów C-GEO, DOCX, PDF, JPG, itd.). Dlatego GeoOrganizer nie umieszcza takich plików bezpośrednio w bazie danych obok prostych danych pracy (np. id_zgłoszenia, data rozpoczęcia, nazwa zleceniodawcy itp.), które są mało "pamięciożerne". Dokumenty te są przez serwer GeoOrganizera przechowywane także na dysku komputera serwera bazy danych, ale ta lokalizacja może być już przez użytkownika ustalona.
W aktualnej instalacji serwera GeoOrganizera, dodaliśmy aplikację "konfiguracja_uslugi.exe", która umożliwia różne zmiany i konfiguracje serwera, ułatwiając zarządzanie danymi. Między innymi można tam wskazać katalog dla dokumentów GeoOrganizera, a także katalog dla kopii bezpieczeństwa tych dokumentów, oraz katalog na kopię zapasową samej bazy danych GeoOrganizera. Mogą to być katalogi na dodatkowych dyskach serwera, co zapewni większe bezpieczeństwo dla bazy danych, dokumentów i ich kopii zapasowych.
Zalecamy by użytkownicy GeoOrganizera skonfigurowali te ustawienia dla bezpieczeństwa swoich danych.

Warto jeszcze wspomnieć że aplikacja serwera GeoOrganizera może działać jako tzw. "proces" - czyli prosty odpowiednik zwykłej aplikacji Windows, albo jako usługa. W przypadku działania jako proces, wymagane jest włączenie komputera serwera i zalogowanie do Windows - czyli bezpośrednie działanie człowieka.
Natomiast przy instalacji serwera GeoOrganizera działającego jako usługa nie ma takich wymagań - wystarczy, że komputer-serwer jest włączony i wystartował Windows, by usługa serwera bazy danych GeoOrganizera działała.
To ułatwia stałe funkcjonowanie bazy danych, bez konieczności interwencji użytkownika, np. gdy komputer się wyłączy i automatycznie uruchomi, co się może zdarzyć z różnych przyczyn zewnętrznych.
Standardowo, obecna instalacja serwera GeoOrganizera właśnie tak się instaluje.
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (50.09 KiB) Przejrzano 2838 razy
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ