Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Dyskusje dotyczące programu D-Geo (lub innych) na Androida
Damian
Team
Team
Posty: 93
Rejestracja: 12 lis 2019, 09:09

Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: Damian »

Zapraszamy do testowania nowej wersji bezpłatnej aplikacji D-Geo :)
Program D-Geo w wersji v2 to nowa odsłona popularnej aplikacji stworzonej na urządzenia mobilne z nowym systemem operacyjnym Android. D-Geo v2 idealnie sprawdzi się m.in. podczas sporządzania wywiadu terenowego, odszukiwania obiektów w terenie czy chociażby nawigowania do wskazanego punktu. Program pozwala podczytać dane z bardzo wielu źródeł m.in. GML-a (za pośrednictwem C-Geo), serwerów WMS czy programów CAD. Ponadto aplikacja wykorzystuje mapy udostępnione przez Google. D-Geo v2 daje również możliwość pracy na mapie w trybie offline. W wersji v2 aplikacji poprawione zostało renderowanie mapy wektorowej oraz dodana została nowa funkcja - umieszczanie notatek np. podczas wywiadu terenowego.

Więcej o możliwościach aplikacji D-Geo v2 można przeczytać Tu zaś program można pobrać ze sklepu Google Play

Będziemy bardzo wdzięczni za Wasze opinie, uwagi, sugestie, propozycje zmian itd. :)

PS. Faktura VAT. Część opcji w programie D-Geo jest płatna (zakładanie projektów w programie, dodawanie i edycja punktów "z palca", import/eksport punktów z plików tekstowych i w przyszłości obliczenia). Jeśli ktoś potrzebuje tych opcji i faktury VAT za zakup to są 2 drogi:
- zakup przez Google Play - wtedy sprzedawcą jest firma Google i do niej trzeba zwrócić się o fakturę
- zakup przez firmę m6 tech - proszę wtedy nie robić zakupu w aplikacji tylko wysłać dane firmy i adres email jaki jest podpięty w systemie Android (konto Gmail). Dane proszę wysłać na adres info@tech.m6.pl - zwrotnie przyjdzie f-ra proforma, po wpłacie f-ra VAT i w menu programu będzie można użyć opcji "Przywróć zakup" która odblokuje wszystkie funkcje.
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2020, 08:28 przez Damian, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Damian M.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: MarekOtt »

Ciekawe.

Czy program dedykowany jest bardziej do telefonów czy tabletów. Jeśli tabletów, mogą państwo polecić jakiś model na którym będzie to dobrze działać (ekonomiczne rozwiązanie, tak by to jakoś działało w terenie a i praca była by w miarę wygodna.

Dziękuję za informację .
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: grzes »

Wydaje mi się że będzie działał dobrze i tu i tu - ale przyznam że na tablecie tej wersji nie testowaliśmy.
Dopiszę przy okazji że program pozwala na używanie map Mapsforge w wersji 5. Do pobrania np tu: https://ftp5.gwdg.de/pub/misc/openstree ... V5/europe/ . Jeden ponad 1GB plik, ale jest cała Polska do korzystania offline w przyjemnej graficznie oprawie (numery domów, warstwice itp).
mapa_offline256.png
mapa_offline256.png (143.43 KiB) Przejrzano 27283 razy
pozdrawiam
grzes
giekon
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 09 gru 2015, 15:27
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: giekon »

Witam,
A gdzie znajdę w programie tą ikonkę? O ile eksport do D-Geo zadziałał znakomicie to nie mogę zaimportować do c-geo mojego testu :/
---
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: grzes »

Ikonkę tej mapy?
- trzeba pobrać zipa z mapą, wypakować go i umieścić gdzieś w pamieci telefonu.
- w menu okna mapy wybrać opcję "Ścieżka do mapy offline" i wskazać wypakowany plik (o rozszerzeniu "map").
- w menu z listą warstw (tam gdzie jest wybór mapa Google, Satelita) trzecia opcja to "Mapa offline"
Co do importu to po podaniu w oknie w c-geo ID telefonu trzeba kliknąć "Odśwież" - powinno zadziałać. Proszę się upewnić czy to ID jest na pewno dobrze wpisane.
pozdrawiam
grzes
giekon
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 09 gru 2015, 15:27
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: giekon »

Chodzi mi o ikonkę która umożliwia import moich notatek do c-geo.
Eksportuję poprzez: Plik---> Eksport ---> Eksport do D-Geo. I bardzo ładnie mapa mi się załadowała w D-Geo
W imporcie takiej opcji nie mam :/ W pomocy jest pokazana taka ikonka której nie mogę znaleźć w programie... chyba że trzeba ją gdzieś aktywować
---
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: grzes »

Powinna być na pasku:
dgiko.png
dgiko.png (12.43 KiB) Przejrzano 27268 razy
Jeśli jej nie ma to proszę zerknąć do Opcje->Paski narzędzi i tam z listy dostępnych ikon dodać ją do jakiegoś paska
pozdrawiam
grzes
giekon
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 09 gru 2015, 15:27
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: giekon »

Szukałem i nie znalazłem :( dlatego się zapytałęm na forum. Aktualizację programu mam aktualna
---
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: grzes »

Aaaa, chyba koledzy zapomnieli napisac że to jest tylko w wersji testowej. Oficjalnie będzie w najbliższej aktualizacji.
pozdrawiam
grzes
giekon
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 09 gru 2015, 15:27
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: giekon »

Aaaaaa to zmienia postać rzeczy :D
Teraz działa wszytko elegancko xD
---
Pozdrawiam
Grzesiek
drelson
____
____
Posty: 150
Rejestracja: 15 kwie 2019, 15:01

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: drelson »

A ja mam pytanie : Wgrywam sobie geoTIFF na mapę ale przy eksporcie do d-geo nie eksportuje się on - czy się po prostu nie da ? Czy trzeba coś w ustawieniach zmienić ?
Damian
Team
Team
Posty: 93
Rejestracja: 12 lis 2019, 09:09

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: Damian »

Oczywiście, rastry również można wyeksportować do d-geo.Zaznaczasz w oknie eksportu opcję eksportuj mapę ?
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (36.82 KiB) Przejrzano 26952 razy
pozdrawiam
Damian M.
drelson
____
____
Posty: 150
Rejestracja: 15 kwie 2019, 15:01

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: drelson »

Dzięki. Udało mi się dopiero po pobraniu pliku testowego c-geo. Chyba wcześniej ta opcja nie działała ?
Przy okazji - po kliknięciu w opcję wyświetlaj mapę google lub satelitę nie da się już jej odznaczyć.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: FaFaL »

Jest opcja bez podkladu
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Damian
Team
Team
Posty: 93
Rejestracja: 12 lis 2019, 09:09

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: Damian »

Opcja działała od początku poprawnie. Aby wyłączyć wyświetlaną Mapę Google lub Satelita należy zaznaczyć opcję Bez podkładu
Załączniki
Screenshot_20200314-114520.jpg
Screenshot_20200314-114520.jpg (42.38 KiB) Przejrzano 26562 razy
pozdrawiam
Damian M.
drelson
____
____
Posty: 150
Rejestracja: 15 kwie 2019, 15:01

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: drelson »

Ano rzeczywiście :) Myślałem że wystarczy po prostu odhaczyć wasrtwę - dziękuję.
exceptio
__
__
Posty: 26
Rejestracja: 10 lut 2017, 08:22

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: exceptio »

Witam.
Pobawiłem się chwilę wersją testową w/w programu i mam kilka uwag.
1. Fajna opcja z "krzyżykowaniem" danych na mapie i dodawaniem do nich uwag, ale brakuje opcji usunięcia danego krzyżyka/notatki jeśli się popełni błąd.
2. Po wczytaniu mapy z c-geo, przydałaby się opcja pracy na warstwach. Myślę, że wystarczyłoby włączanie i wyłączanie poszczególnych warstw.
3. Po kliknięciu opcji rysowania np. krzyżyk pokazuje się X w czerwonym kołku i "zaptaszenie" w zielonym. Do czego służą te przyciski?
4. Brakuje edytowania narysowanych powierzchni lub linii łamanych.

Plusy:
- szybko chodzi mapa, nawet przy dużej ilości szczegółów
- nawigacja do punktu (przyda się do odszukiwania osnowy/znaku granicznego itp.)

Pozdrawiam
Może przyszły użytkownik pełnej wersji :)
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: grzes »

exceptio pisze: 24 mar 2020, 18:44 Witam.
Pobawiłem się chwilę wersją testową w/w programu i mam kilka uwag.
1. Fajna opcja z "krzyżykowaniem" danych na mapie i dodawaniem do nich uwag, ale brakuje opcji usunięcia danego krzyżyka/notatki jeśli się popełni błąd.
2. Po wczytaniu mapy z c-geo, przydałaby się opcja pracy na warstwach. Myślę, że wystarczyłoby włączanie i wyłączanie poszczególnych warstw.
3. Po kliknięciu opcji rysowania np. krzyżyk pokazuje się X w czerwonym kołku i "zaptaszenie" w zielonym. Do czego służą te przyciski?
4. Brakuje edytowania narysowanych powierzchni lub linii łamanych.
ad1. Edycja (w zakresie tekstu)/usuwanie wpisów jest planowane.
ad2. Z tym będzie problem bo w związku z tym plusem: "szybko chodzi mapa, nawet przy dużej ilości szczegółów" struktura została maksymalnie uproszczona i informacje o warstwach nie są wysyłane. Ale myślę, że to jest do zrobienia bez kosztów wydajnościowych.
ad3. W zasadzie nie są za bardzo przydatne jak chodzi o obiekty jednowymiarowe (punkt, krzyzyki). Ew. można nimi anulować wstawianie. W przypadku linii/powierzchni służą do zakończenia jej rysowania lub anulowania rysowania.
ad4. Większe wyzwanie - póki co trudno mi coś więcej napisać - coś spróbujemy dodać w przyszłości :)
pozdrawiam
grzes
exceptio
__
__
Posty: 26
Rejestracja: 10 lut 2017, 08:22

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: exceptio »

Jeszcze przyszło mi na myśl, dodanie do narzędzi rysowania - koło - takie wielkości symbolu drzewa liściastego.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: Jurek B. »

Udostępniliśmy nową wersję D-Geo dla Android z możliwością:
- wykonywania pierwszych obliczeń: azymut i długość, transformacja międzyukładowa i przecięcie prostych,
- wyborem koloru dla rysowanych obiektów (3 kolory, które umożliwią oznaczanie np. obiektów nowych, zmodyfikowanych, usuniętych). Obiekty w kolorach są po imporcie do C-GEO umieszczane na odrębnych warstwach,
- nowy symbol do umieszczania na mapie (kółko)
Aby załadować do C-GEO dane z nowej wersji aplikacji, potrzebne jest też nowsze C-GEO - na razie jako wersja testowa do pobrania i zapisania w katalogu C-GEO.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: grzes »

rgb.png
rgb.png (75.19 KiB) Przejrzano 24754 razy
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: Jurek B. »

W D-Geo v2 dodaliśmy listę zrobionych notatek z możliwością edycji ich treści, usuwania, a także wskazywania wybranej notatki na mapie.
P.S. Nowa wersja pojawia się oficjalnie na GooglePlay zawsze z pewnym opóźnieniem, więc proszę pobierać ją np. jutro.
Załączniki
3.JPG
3.JPG (21.48 KiB) Przejrzano 22329 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: grzes »

Aktualizacja jest już dostępna w sklepie Play. Ww lista dostępna jest pod przyciskiem "Edytuj":
edit_not.png
edit_not.png (24.36 KiB) Przejrzano 22279 razy
pozdrawiam
grzes
exceptio
__
__
Posty: 26
Rejestracja: 10 lut 2017, 08:22

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: exceptio »

Aktualnie jest tak, że wszystkie punkty na mapie są oznaczone na niebiesko, jeśli punkt na liście jest zaznaczony to kolor na mapie zmienia się na czerwony, a przydałoby się zmiana wybranego punktu z listy na stałe na jakiś inny kolor(myślę, że max 10 kolorów) tak, żeby było go widać z poziomu mapy. Ewentualnie sortowanie punktów z listy po kolorach. Opcja taka przyda się do oznaczania odszukanych/ uszkodzonych/ zniszczonych osnów państwowych.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Aplikacja D-Geo v2 dla Android

Post autor: grzes »

exceptio pisze: 03 kwie 2020, 13:07 Aktualnie jest tak, że wszystkie punkty na mapie są oznaczone na niebiesko, jeśli punkt na liście jest zaznaczony to kolor na mapie zmienia się na czerwony, a przydałoby się zmiana wybranego punktu z listy na stałe na jakiś inny kolor(myślę, że max 10 kolorów) tak, żeby było go widać z poziomu mapy. Ewentualnie sortowanie punktów z listy po kolorach. Opcja taka przyda się do oznaczania odszukanych/ uszkodzonych/ zniszczonych osnów państwowych.
Pozdrawiam
A co dalej z tą informacją? Może jednak wstawianie notatki obok punktu to lepsze rozwiązanie, bo później możemy to przetransferować do c-geo. Ew. dodanie opcji synchronizacji tych kolorów z kolorami punktów w tabeli w c-geo - trochę to wydaje się być bardziej skomplikowane.
pozdrawiam
grzes
ODPOWIEDZ