Automatyzacja powiązania z obiektem

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
mach99
____
____
Posty: 139
Rejestracja: 20 maja 2012, 14:34

Automatyzacja powiązania z obiektem

Post autor: mach99 »

Przydałoby się aby obiekty z automatu wiązały się z najbliższym obiektem, np. EGB_ObiektTrwaleZwiazanyZBudynkiem
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8779
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Automatyzacja powiązania z obiektem

Post autor: Jurek B. »

mach99 pisze: 08 maja 2026, 10:24 Przydałoby się aby obiekty z automatu wiązały się z najbliższym obiektem, np. EGB_ObiektTrwaleZwiazanyZBudynkiem
Tak właśnie się dzieje (pod warunkiem, że geometria obu obiektów ma wspólny przynajmniej jeden punkt) w utworzonym GML.
Pozdrawiam Jurek B.
GEOGRAD
__
__
Posty: 29
Rejestracja: 15 kwie 2021, 08:38

Re: Automatyzacja powiązania z obiektem

Post autor: GEOGRAD »

ale jak by budynki po podziale przypisały by się do nowych działek do by było super, chociaż jakoś półautomatycznie.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8779
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Automatyzacja powiązania z obiektem

Post autor: Jurek B. »

GEOGRAD pisze: 11 maja 2026, 13:53 ale jak by budynki po podziale przypisały by się do nowych działek do by było super, chociaż jakoś półautomatycznie.
To już należy do obowiązku geodety wykonującego podział, należy wskazać budynek i pod prawym klawiszem myszki wybrać Powiąż z obiektem, wybrać właściwą działkę i zatwierdzić.
Automatyczne powiązanie budynku do innej działki nie może być realizowane przez program, bo dzielona działka nie powinna być usuwana przez geodetę przed zatwierdzeniem podziału, taka czynność powinna być wykonana w ODGiK.
Pozdrawiam Jurek B.
GEOGRAD
__
__
Posty: 29
Rejestracja: 15 kwie 2021, 08:38

Re: Automatyzacja powiązania z obiektem

Post autor: GEOGRAD »

Nierozumie, żeby wygenerować automatycznie wyk. zmian budynkowych, muszę wykonać powiązanie, które Pan opisał. Właśnie myślałem o takiej automatyzacji, to co robię odnośnie do każdej podzielonej działki miło by zrobić na przykład w sposób połącz budynki z nowymi działkami.
mach99
____
____
Posty: 139
Rejestracja: 20 maja 2012, 14:34

Re: Automatyzacja powiązania z obiektem

Post autor: mach99 »

Ale podpory zlokalizowane np. 2m. od budynku już trzeba powiązać z ręki
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8779
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Automatyzacja powiązania z obiektem

Post autor: Jurek B. »

mach99 pisze: 12 maja 2026, 08:43 Ale podpory zlokalizowane np. 2m. od budynku już trzeba powiązać z ręki
Tak, chociaż to i tak bez sensu, bo każda kontrola będzie sygnalizować brak ich powiązania topologicznego z budynkiem. Dlatego albo powinien być skartowany np. nawis, albo nie kartować takich podpór, bo co to za podpora, która niczego nie podpiera.
Pozdrawiam Jurek B.
mach99
____
____
Posty: 139
Rejestracja: 20 maja 2012, 14:34

Re: Automatyzacja powiązania z obiektem

Post autor: mach99 »

Przeważnie podpiera dach, którego się nie kartuje
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8779
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Automatyzacja powiązania z obiektem

Post autor: Jurek B. »

mach99 pisze: 12 maja 2026, 10:25 Przeważnie podpiera dach, którego się nie kartuje
§ 18. 2. Pole powierzchni zabudowy oblicza się na podstawie prostokątnego rzutu na płaszczyznę poziomą zewnętrznych
płaszczyzn ścian zewnętrznych kondygnacji przyziemnej budynku, a w budynkach posadowionych na filarach na podstawie
rzutu zewnętrznych płaszczyzn ścian zewnętrznych kondygnacji opartej na tych filarach.


Jeśli ten dach przykrywa kolejną kondygnację, należy wprowadzić blok budynku, jeśli nie, nie kartować podpór i nawisu.
Jeśli nawis jest umieszczony między kondygnacjami, wtedy kartujemy nawis i podpory, jeśli są:
Załączniki
Zrzut ekranu 2026-05-12 104043.png
Zrzut ekranu 2026-05-12 104043.png (121 KiB) Przejrzano 590 razy
Pozdrawiam Jurek B.
mach99
____
____
Posty: 139
Rejestracja: 20 maja 2012, 14:34

Re: Automatyzacja powiązania z obiektem

Post autor: mach99 »

w większości przypadków, podpory muszę wiązać samodzielnie, załączam ostatni przypadek
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (24.16 KiB) Przejrzano 365 razy
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (24.16 KiB) Przejrzano 365 razy
Asia T.
Team
Team
Posty: 874
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Automatyzacja powiązania z obiektem

Post autor: Asia T. »

mach99 pisze: 27 maja 2026, 13:17 w większości przypadków, podpory muszę wiązać samodzielnie, załączam ostatni przypadek
Takie przejście przez nawis powinno powiązać sie automatycznie - proszę przesłać plik gml z tym przypadkiem na adres at@geo.pl
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8779
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Automatyzacja powiązania z obiektem

Post autor: Jurek B. »

Tu pokazuję jak w podobnej sytuacji widać powiązanie w GML po eksporcie:
Załączniki
Zrzut ekranu 2026-05-27 150309.png
Zrzut ekranu 2026-05-27 150309.png (36.64 KiB) Przejrzano 351 razy
Zrzut ekranu 2026-05-27 150132.png
Zrzut ekranu 2026-05-27 150132.png (529.26 KiB) Przejrzano 351 razy
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ