Import z OpenStreetMap

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Import z OpenStreetMap
Kategorie Import/Eksport
Rozszerzenie dla pliku .osm
Powiązania Import z SHP

Pewien klient pytał się o możliwość pracy z danymi pobranymi z OpenStreetMap bezpośrednio w C-Geo, przy czym nie chodzi tu o podczytanie ich przy pomocy WMS ale dobranie się do danych wektorowych z ich atrybutami. Najkorzystniej jest zrobić to posługując się po drodze formatem SHP i dostępnym popularnym programem QGIS. Poniżej opis jak to zrobić.

Dane z OpenStreetMap pobieramy bezpośrednio ze strony http://www.openstreetmap.org/ używając zwykłej przeglądarki internetowej.

OSM3.png

Interesujący nas region wyszukujemy poprzez słowa kluczowe, posługując się przyciskiem Eksportowanie zapisujemy prostokątny obszar widoczny na ekranie do pliku w formacie OSM (wariant XML'a) - map.osm. Jeśli chcemy pokazać inny zakres eksportu niż widoczny, to wskazujemy go ręcznie na ekranie i wciskamy Wyeksportuj.

ZAzna5.png

Plik osm wczytujemy do QGIS przez Dodaj warstwę wektorową, po drodze wskazujemy które warstwy z pliku dodać. Można wszystkie, te które są puste można potem i tak usunąć czy wyłączyć.

Warstwy4.png

Współrzędne punktów obiektów są w układzie geograficznym, musimy więc jeszcze narzucić na projekt układ współrzędnych Projekt > właściwości projektu > układ współrzędnych. Wybieramy reprojekcję w locie, przykładowo dla 2000/18 ustawiamy ETRS89/CS Poland 2000 zone 6

Interesujące nas warstwy eksportujemy do formatu SHP: Warstwa > Zapisz jako

EksportSHP.png

Ostatecznie utworzone w powyżej opisany sposób pliki shp importujemy do C-Geo uzyskując geometrię obiektów z OSM wraz z ich atrybutami opisowymi.