Import z pliku tekstowego

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Import z pliku tekstowego
Kategorie Import/eksport
Rozszerzenie dla pliku .txt
Ścieżka w programie Plik > Import > Plik tekstowy
Powiązania Import danych z pliku tekstowego do tachimetrii

Import punktów o współrzędnych zapisanych w plikach tekstowych. Po wskazaniu pliku należy ustalić kolejność danych, czyli ustawienie kolumn w pliku tekstowym. Kolumny wł./wył. z importu, jeśli kolejność danych w pliku jest inna niż na liście, to zaznaczone pole przesuwamy na liście przyciskami z plusem i minusem. Konieczne jest także ustawienie separatora, czyli znaku, jakim oddzielone są poszczególne wartości w ramach wiersza danych. W prawej części okna dialogowego wyświetlany jest wybrany plik tekstowy, który może być przeglądany przed importem, co pomaga w ustaleniu kolejności kolumn.

Pole wyboru Kolejne separatory traktuj jako jeden pozwala na prawidłowy import punktów w przypadku, gdy poszczególne wartości oddzielone są więcej niż jednym separatorem. Dodatkowe opcje pozwalają na: zaznaczenie zaimportowanych punktów w tabeli, wstawienie do tabeli dla zaimportowanych punktów podanego kodu, dodanie do importowanych punktów przedrostka lub przyrostka, pominięcie przy imporcie punktów znajdujących się zbyt blisko siebie (filtrowanie odbywa się okręgiem o zadanym promieniu).

Przy okazji importu punkty można także przetransformować, wybierając z listy układ współrzędnych punktów w pliku oraz układ docelowy. Jeśli wybrany zestaw reguł importu punktów będzie przez nas częściej stosowany, można je zapisać do szablonu i wczytywać przy następnych importach.

Można przeprowadzić transformację między układową przed zapisem do tabeli współrzędnych (np. punkty z GPS-WGS84 do układu 2000) oraz zapisać tylko punkty odleglejsze od siebie o wartość większą niż zadaną promieniem. Podczas importu pliku tekstowego istnieje również możliwość przekodowania punktów np.: K1--> Nowe kody mapy zasadniczej(2015). Można wykonać także wybór warstwy docelowej na która będą importowane punkty.

Importtxt.png

Import punktów z kodami

Gdy punkty posiadają kody zgodne z rozporządzeniem w sprawie mapy zasadniczej 2021, program przypisuje punkty do baz danych zgodnie z kodami punktów, automatycznie nadawane są także pozostałe atrybuty obiektów punktowych. Jeżeli punkty o kodach pikiet BDOT lub GESUT rzędnych posiadają wysokości, także one są zapisywane do właściwych pól w bazach. Wartość atrybutu źródło w bazach obiektów ustala się na podstawie wybranej w oknie importu wartości ze słowników BDOT/GESUT.

ImportZakodowanychPKT.gif

Import punktów bez numerów

Możliwy jest również Import punktów bez numerów.