Jak obliczyć błędy położenia punktu mp i mh

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jak obliczyć błędy położenia punktu mp i mh
Kategorie Moduły obliczeniowe
Powiązania Tachimetria
Przecięcia
Biegunowe, tyczenie
Miary ortogonalne
Niwelacja

Po wejściu w życie rozporządzenia MSWiA z dn. 9.11.2011 r. w dziennikach tachimetrycznych wprowadzono dodatkowe kolumny mp błędu położenia pikiety oraz mh błędu wyznaczenia wysokości. Dane do wyliczenia tych błędów podaje się w Opcjach tachimetrii - standardowy błąd pomiaru dalmierza i błędy kątów.

Możliwa też jest zmiana wartości błędów obserwacji we wszystkich stanowiskach w projekcie, przydatne gdy dla wielu stanowisk chce się zmienić wartości np. błędów odległości i kątów.

BledyPomiaru.png

Obliczony błąd położenia trafia także do tabeli roboczej do kolumn mp i mh, łącznie z resztą danych pikiety.

Oczywiście obliczenie mp akurat w tachimetrii jest prawdopodobnie najbardziej potrzebną funkcją jeśli chodzi o ocenę dokładności pikiet ale nie jest to jedyny moduł obliczeniowy, który to umożliwia. To samo podejście zastosowano przy metodzie biegunowej w Obliczenia > Biegunowe, tyczenie

BiegMP.png

Podobnie możemy obliczyć błąd mp przy okazji liczenia punktu z przecięć prostych.

Obliczenie mp w przecięciach prostych



















W przypadku obliczeń niwelacji czyli Obliczenia > Niwelacja, może interesować nas uzyskanie błędu mh konkretnego punktu, a nie tylko ocena dokładności całego ciągu. Twórcy programu zastosowali algorytm, który wykorzystuje jako parametry błąd niwelacji na kilometr niwelatora oraz długość ciągu i celowych. Przed obliczeniami należy wprowadzić wartość błędu niwelacji i wskazać, czy ciąg jest nawiązany dwustronnie/zamknięty czy też wiszący. Wyjaśnia to poniższy rysunek.

Obliczenie mh w ciągu niwelacyjnym