Szkic orientacyjny: Różnice pomiędzy wersjami

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
 
Linia 4: Linia 4:
 
  !Kategorie
 
  !Kategorie
 
  |[[:Kategoria:Mapa| Mapa]]
 
  |[[:Kategoria:Mapa| Mapa]]
 +
|-
 +
!Pasek narzędzi
 +
|[[Usługi sieciowe]]
 
  |-
 
  |-
 
  !Ścieżka w programie
 
  !Ścieżka w programie
Linia 14: Linia 17:
 
Szkic orientacyjny można stworzyć w programie na dwa sposoby:
 
Szkic orientacyjny można stworzyć w programie na dwa sposoby:
  
1. Przez ''[[Klient WMS|Klienta WMS]]'':
+
#Przez przycisk w paletce '''[[Usługi sieciowe|Usługi sieciowe]]''':
 
+
#* po kliknięciu na ikonkę '''Szkic orientacyjny''' wybieramy '''Wstaw szkic orientacyjny''' - automatycznie przy kursorze "przyczepia się" nam szkic orientacyjny gotowy do wstawienia na mapę w wybranym miejscu;
* po kliknięciu na ikonkę ''WMS'' wybieramy ''Szkic orientacyjny'' - automatycznie przy kursorze "przyczepia się" nam szkic orientacyjny gotowy do wstawienia na mapę w wybranym miejscu;
+
#* pod ikonką '''Szkic orientacyjny''' można również zmienić ustawienia wyświetlanego szkicu [''Ustawienia szkicu'']: jego średnicę, skalę, wyświetlany tekst oraz serwer WMS, z jakiego szkic pobierze mapę [mapa topograficzna/kataster/OpenStreetMap/kataster INSPIRE];
 
+
#:[[Plik:szkicorientacyjny1.png|800px]]
[[Plik:szkicorientacyjny1.png|1000px]]
+
#* możemy również wyedytować wstawiony już szkic poprzez kliknięcie na nim prawym klawiszem myszy i wybraniu ''Edycja'' - pojawi się okno z edytorem, w którym oprócz dotychczasowych opcji dostępnych pod przyciskiem ''Efekty'' [1] dostępny jest również nowy pasek do prostego rysowania na szkicu [2], dzięki któremu możemy na przykład zaznaczyć obszar objęty opracowaniem.
 
+
#:[[Plik:szkicorientacyjny31.png]]
* pod ikonką ''WMS'' można również zmienić ustawienia wyświetlanego szkicu [''Ustawienia szkicu'']: jego średnicę, skalę, wyświetlany tekst oraz serwer WMS, z jakiego szkic pobierze mapę [mapa topograficzna/kataster/OpenStreetMap/kataster INSPIRE];
+
#Przez '''Wstaw grafikę''':
 
+
#* Pomniejszamy mapę w C-GEO do takiego obszaru jaki chcemy mieć na mapie topograficznej
 
+
#* Klikamy na ikonkę '''Wstaw grafikę''' [1]
[[Plik:szkicorientacyjny2.png]]
+
#* Wybieramy z menu '''Pobierz mapę topograficzną''' [2]
 
+
#* Po pobraniu (trochę trwa – pobierany jest przy pomocy WMS obszar 10x10cm lub 5x5cm w rozdzielczości 300 dpi) oceniamy, czy jest to interesujący nas obszar, jeśli tak, to:
 
+
#* Wybieramy '''Efekty -> Wykonaj szkic orientacyjny (10cm) lub Wykonaj szkic orientacyjny (5cm)''' [3],
* możemy również wyedytować wstawiony już szkic poprzez kliknięcie na nim prawym klawiszem myszy i wybraniu ''Edycja'' - pojawi się okno z edytorem, w którym oprócz dotychczasowych opcji dostępnych pod przyciskiem ''Efekty'' [1] dostępny jest również nowy pasek do prostego rysowania na szkicu [2], dzięki któremu możemy na przykład zaznaczyć obszar objęty opracowaniem.
+
#* Potwierdzamy przyciskiem OK i wstawiamy szkic do okna mapy. Wykonać szkice można z pominięciem pobierania mapy topograficznej „na próbę”. Po wstawieniu rysunek można przesuwać, obracać, pomniejszać/powiększać (łapiąc za róg) w oknie mapy. Skalę mapy topograficznej, która zostanie wykorzystana ustawiamy w '''Efekty -> Ustawienia szkicu'''. Można tam również zmodyfikować średnicę, wyświetlany tekst oraz serwer WMS, z jakiego szkic pobierze mapę [mapa topograficzna/kataster/OpenStreetMap/kataster INSPIRE].
 
+
#:[[Plik:Szkicorientacyjny4.png|600px]]
[[Plik:szkicorientacyjny31.png]]
+
 
+
 
+
2. Przez ''Wstaw grafikę'':
+
 
+
* Pomniejszamy mapę w C-geo do takiego obszaru jaki chcemy mieć na mapie topograficznej
+
 
+
* Klikamy na ikonkę ''Wstaw grafikę'' [1]
+
 
+
* Wybieramy z menu ''Pobierz mapę topograficzną'' [2]
+
 
+
* po pobraniu (troche trwa – pobierany jest przy pomocy WMS obszar 10x10cm lub 5x5cm w rozdzielczości 300 dpi) oceniamy, czy jest to interesujący nas obszar, jesli tak, to:
+
 
+
* wybieramy ''Efekty -> Wykonaj szkic orientacyjny (10cm) lub Wykonaj szkic orientacyjny (5cm)'' [3],
+
 
+
* potwierdzamy przyciskiem OK i wstawiamy szkic do okna mapy. Wykonać szkice można z pominięciem pobierania mapy topograficznej „na próbę”. Po wstawieniu rysunek można przesuwać, obracać, pomniejszać/powiększać (łapiąc za róg) w oknie mapy. Skalę mapy topograficznej, która zostanie wykorzystana ustawiamy w ''Efekty -> Skala szkicu''.
+
 
+
 
+
[[Plik:Szkicorientacyjny4.png|600px]]
+
  
Ponadto od aktualizacji z dn. 20.03.2020 w oknie edycji szkicu/ poprzez Wstaw grafikę istnieje możliwość skopiowania i wklejenia ze schowka Windows obrazu. Umożliwia to np. umieszczenie szkicu orientacyjnego w innych aplikacjach (np. MS Word), albo umieszczenie innych obrazów w tym oknie. Funkcja ta jest też dostępna w oknie osadzania obrazów w C-GEO (ikonka Wstaw grafikę).
+
Ponadto od aktualizacji z dn. 20.03.2020 w oknie edycji szkicu/ poprzez Wstaw grafikę istnieje możliwość skopiowania i wklejenia ze schowka Windows obrazu. Umożliwia to np. umieszczenie szkicu orientacyjnego w innych aplikacjach (np. MS Word), albo umieszczenie innych obrazów w tym oknie. Funkcja ta jest też dostępna w oknie osadzania obrazów w C-GEO (ikonka '''Wstaw grafikę''').
  
 
[[Plik:WstawGrafikeKopiujWklej.JPG|600px]]
 
[[Plik:WstawGrafikeKopiujWklej.JPG|600px]]

Aktualna wersja na dzień 11:17, 11 sty 2024

Szkic orientacyjny
Kategorie Mapa
Pasek narzędzi Usługi sieciowe
Ścieżka w programie Paleta Rysowanie -> Wstaw grafikę -> Wykonaj szkic orientacyjny

Stworzenie szkicu orientacyjnego

Szkic orientacyjny można stworzyć w programie na dwa sposoby:

  1. Przez przycisk w paletce Usługi sieciowe:
    • po kliknięciu na ikonkę Szkic orientacyjny wybieramy Wstaw szkic orientacyjny - automatycznie przy kursorze "przyczepia się" nam szkic orientacyjny gotowy do wstawienia na mapę w wybranym miejscu;
    • pod ikonką Szkic orientacyjny można również zmienić ustawienia wyświetlanego szkicu [Ustawienia szkicu]: jego średnicę, skalę, wyświetlany tekst oraz serwer WMS, z jakiego szkic pobierze mapę [mapa topograficzna/kataster/OpenStreetMap/kataster INSPIRE];
    Szkicorientacyjny1.png
    • możemy również wyedytować wstawiony już szkic poprzez kliknięcie na nim prawym klawiszem myszy i wybraniu Edycja - pojawi się okno z edytorem, w którym oprócz dotychczasowych opcji dostępnych pod przyciskiem Efekty [1] dostępny jest również nowy pasek do prostego rysowania na szkicu [2], dzięki któremu możemy na przykład zaznaczyć obszar objęty opracowaniem.
    Szkicorientacyjny31.png
  2. Przez Wstaw grafikę:
    • Pomniejszamy mapę w C-GEO do takiego obszaru jaki chcemy mieć na mapie topograficznej
    • Klikamy na ikonkę Wstaw grafikę [1]
    • Wybieramy z menu Pobierz mapę topograficzną [2]
    • Po pobraniu (trochę trwa – pobierany jest przy pomocy WMS obszar 10x10cm lub 5x5cm w rozdzielczości 300 dpi) oceniamy, czy jest to interesujący nas obszar, jeśli tak, to:
    • Wybieramy Efekty -> Wykonaj szkic orientacyjny (10cm) lub Wykonaj szkic orientacyjny (5cm) [3],
    • Potwierdzamy przyciskiem OK i wstawiamy szkic do okna mapy. Wykonać szkice można z pominięciem pobierania mapy topograficznej „na próbę”. Po wstawieniu rysunek można przesuwać, obracać, pomniejszać/powiększać (łapiąc za róg) w oknie mapy. Skalę mapy topograficznej, która zostanie wykorzystana ustawiamy w Efekty -> Ustawienia szkicu. Można tam również zmodyfikować średnicę, wyświetlany tekst oraz serwer WMS, z jakiego szkic pobierze mapę [mapa topograficzna/kataster/OpenStreetMap/kataster INSPIRE].
    Szkicorientacyjny4.png

Ponadto od aktualizacji z dn. 20.03.2020 w oknie edycji szkicu/ poprzez Wstaw grafikę istnieje możliwość skopiowania i wklejenia ze schowka Windows obrazu. Umożliwia to np. umieszczenie szkicu orientacyjnego w innych aplikacjach (np. MS Word), albo umieszczenie innych obrazów w tym oknie. Funkcja ta jest też dostępna w oknie osadzania obrazów w C-GEO (ikonka Wstaw grafikę).

WstawGrafikeKopiujWklej.JPG