Eksport do Geo-Info

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eksport do Geo-Info
Kategorie Import/Eksport
Rozszerzenie dla pliku .tng ; .giv
Powiązania Import z Geo-Info

Eksport do Geo-Info - eksport pliku z programu C-Geo do formatu GIV zgodnym z obecnie udostępnianym z oprogramowania GeoInfo (spółka Systherm Info).

Aby rozpocząć pracę z projektem należy stosować się do wskazówek zawartych w artykule Import z Geo-Info.

Po zakończeniu pracy na projekcie należy go wyeksportować jako GIV jak na poniższym rysunku (Plik - Eksport - Tango, Geo-Info V).

Eksport do Geo-Info1.png

Pojawia się okno eksportu, w którym najważniejszy jest wybór odpowiedniej opcji zgodnej ze standardem, w którym pracowaliśmy:

  • 2000 - opcja przestarzała, do eksportu wsadów w wersji sprzed 2000 roku
  • VI/VII - opcja do eksportu w wersjach kodów dla GEOINFOV
  • 16.3.0 - eksport dla wszystkich wersji kodów powyżej 16.3.0 do 22.3.0 oraz w C-GEO dla pracy z zestawem kodów Geoinfo 16.3.0-17.3.0 oraz takim samym szablonem (geoinfo16_3_0-17_3_0.sz/zmp)
  • 2021 - pozwala na eksport zgodny z najnowszą wersją pliku GIV udostępnianym przez oprogramowanie GeoInfo (spółka Systherm Info)

ExGeoinfo.JPG

Pozostałe opcje w oknie eksportu to możliwość wyboru tylko obiektów zaznaczonych wcześniej w bazie danych oraz klika opcji ułatwiających wybór warstw do eksportu - znajdują się one pod prawym klawiszem myszy. Opcja kopiuj numery punktów do pola _number powinna być zaznaczona tylko w przypadku, gdy wiemy, że Ośrodek, do którego zostanie oddany wsad ma takie wymagania. Ważną opcją jest możliwość wysłania relacji (powiązań) pomiędzy obiektami. Tworzą się one automatycznie, na podstawie relacji topologicznych pomiędzy obiektami.

Ponadto można wybrać format eksportu (Tango, czy GIV), wersję formatu (1 lub 2) oraz wpisać numer KERG do eksportu w informacjach w nagłówku pliku GIV.

Ponadto, w drugiej zakładce Obszar eksportu możemy wybrać zakres na mapie dla eksportowanych obiektów lub też ograniczyć eksportowane obiekty datami modyfikacji.

W drugiej zakładce Obszar eksportu możemy wybrać zakres na mapie dla eksportowanych obiektów lub też ograniczyć eksportowane obiekty datami modyfikacji.

Eksport do Geo-Info2.png

Po akceptacji okna pojawia się pytanie o oznaczenie i lokalizację eksportowanego pliku. Należy wybrać miejsce na dysku oraz wpisać nazwę pliku oraz zaakceptować okno ikoną Zapisz.

Po zatwierdzeniu eksport zostaje wykonany.

JAK SPRAWDZIĆ RELACJA UTWORZONE MIĘDZY OBIKETAMI PODCZAS EKSPORTU

Należy otworzyć wyeksportowany plik GIV systemowym notatnikiem lub edytorem tekstowym (np. Notepad++). Obiekty w pliku zapisywane są w linijkach zaczynających się od dużej litery. Każda litera odpowiada za inną informację o obiekcie. Pierwsze trzy są podstawowe i występują w każdym obiekcie, są to kolejno litera A określa obiekt za pomocą kodu i identyfikatora, w B znajdują się współrzędne określające jego geometrie, a C przechowuje atrybuty.

Jednym z dodatkowych oznaczeń jest E, która przechowuje informacje o obiekcie będącym w relacji do obiektu z linijki oznaczonej literą A. Poniżej przykładowy kod.

RelacjeGIV.png

Tak samo jest jest z innymi relacjami w pliku GIV – trzeba tylko znać identyfikator obiektu, wówczas można wyszukać go w kodzie i sprawdzić czy jest połączony relacją lub sprawdzić czy jest relacją do innego obiektu.

--

Więcej informacji odnośnie eksportu i importu Geo-Info znajduje się w dokładnej instrukcji, którą stworzyli Panowie Krzysztof Michalczyk i Maciej Tobias ze Starostwa Powiatowego w Kępnie : http://www.softline.xgeo.pl/pdf/Tworzenie.pdf

==