Przygotowanie mapy do wydruku na komputerze bez C-GEO

Z C-Geo Wiki
Wersja z dnia 11:44, 25 maj 2016 autorstwa Logi (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "Czasem może zdarzyć się tak, iż wykonanych map nie drukujemy u siebie w firmie tylko zlecamy to firmie poligraficznej, która nie wie o istnieniu takich programów j...")

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Czasem może zdarzyć się tak, iż wykonanych map nie drukujemy u siebie w firmie tylko zlecamy to firmie poligraficznej, która nie wie o istnieniu takich programów jak C-GEO. Najwygodniejszą formą przekazywania map do wydruku będzie format PDF. Można go utworzyć korzystając z funkcji Eksport do pliku rastrowego, jednak stworzona w ten sposób mapa nie ma wprost określonego np. formatu papieru na którym ma być wydrukowana. Najbezpieczniej jest użyć wirtualnej drukarki typu doPDF[1] albo PDFCreator[2]. Plik PDF jest tworzony normalną funkcją drukuj i wybraniem odpowiedniej drukarki. We właściwościach tych wirtualnych drukarek ustala się rozmiar arkusza, a w C-GEO skalę. Utworzony plik PDF na pewno jest w skali i ma zdefiniowane rozmiary arkusza do wydruku.

Drugie podejście (thanks to tomek_79 [3]) wymaga wykorzystania formularzy..... a jego zaletą jest brak potrzeby wykorzystania dodatkowego oprogramowania w celu wygenerowania odpowiednich plików pdf.

Trzeba tylko pamiętać, aby podczas wydruku była ustawiona skala 100%. Dodatkowym problemem jest błąd skali samej drukarki....

Inne rozwiązanie tego problemu (drukowanie map bez C-GEO) wykorzystuje możliwość drukowania "do pliku". Większość sterowników drukarek (ploterów) ma możliwość wyboru czy wydruk ma iść bezpośrednio na port drukarki (domyślnie) albo do pliku (file). Metoda ta wymaga abyśmy wcześniej zdobyli informację na temat marki oraz typu urządzenia na którym będzie odbywał się wydruk. Na podstawie tej wiedzy wyszukujemy sterowniki do tej drukarki i instalujemy je. Ponieważ nie mamy fizycznie tej drukarki podłączonej to w parametrach drukarki musimy zamiast konkretnego portu wybrać właśnie opcję druku do pliku (czasem jest też taka opcja w właściwościach wydruku dostępnych z poziomu programu z którego drukujemy). W C-GEO podczas wydruku wskazujemy tę drukarkę, a system sam nas poprosi abyśmy wskazali miejsce zapisu pliku o rozszerzeniu PRN. Wydruk tak stworzonego pliku (tak naprawdę w formacie postscript[4]) można wykonać np w programie PrintFile [5]