Pomiar i obliczenie punktu ukrytego
Jeśli posługujecie się tachimetrem firmy Leica (np. modelem TPS 400) to możliwe, że spotkaliście się z możliwością pomiaru punktu ukrytego. Inwentaryzujemy zabytkowy budynek i musimy określić położenie głębokiej wnęki ściennej ? Albo inwentaryzujemy komorę podziemną i żeby pomierzyć położenie przykanalika, możemy go owszem dotknąć grotem tyczki ale tyczka będzie mocno pochylona ? Chodzi więc o przypadki, kiedy punktu mierzonego możemy dotknąć tylko końcem dowolnie trzymanej tyczki (dowolnie ale nie pionowo nad punktem). Idea jest ciekawa, żeby to sprawnie szło potrzebujemy jednak specjalnej tyczki z dwoma pryzmatami, o znanym rozstawie tych pryzmatów. Może to być model GMP112 z przedłużką do tyczki do pomiaru punktów ukrytych do pryzmatu GMP111. Zawiera minireflektor oraz adapter o długości 30cm. Odstęp między pryzmatami - 40, 70 oraz 100 cm. Pomysł nawiązuje do kwestii położenia prostej w przestrzeni trójwymiarowej. Skoro znamy położenie przestrzenne dwu punktów (pryzmaty) to znamy równanie prostej zawierającej tyczkę. Jeśli do tego znamy odległość grota tyczki od jednego z pryzmatów, to obliczymy w takim razie współrzędne tego grota, który przecież też znajduje się na prostej z tyczką.
W instrumencie korzystamy z programu do punktów ukrytych. Rysunki pokazują jak ten program działa.
Jeśli chcemy jednak nie tylko mieć współrzędne szukanego punktu ukrytego, ale także raport z danymi pomiarowymi oraz analizą dokładności wyznaczenia punktu, to możemy skorzystać z C-Geo. W aktualizacji z dn. 2 stycznia 2017 r. do zestawu obliczeń, które można wykonać w oknie mapy używając narzędzia Pomiary i obliczenia na mapie z palety Narzędzia, dodano pozycję Punkt ukryty.
Na mapie wskazujemy dwa punkty o pełnych współrzędnych x, y i h, które to punkty odpowiadają pryzmatom na tyczce. Resztę robi program. Rysunki pokazujące działanie programu wbudowanego w instrument pochodzą z instrukcji obsługi instrumentu Leica.
Diękujemy za napisanie procedury obliczeniowej Rafałowi Kocierzowi.