Multipunkt, multilinia i multipowierzchnia

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Niektóre obiekty mapy zasadniczej można kartować za pomocą multipunktów, multilinii oraz multipoligonów. Jakie to obiekty można sprawdzić w tabelach dodanych jako załącznik nr 1 do rozporządzenia w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej oraz rozporządzenia w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu.

Rozporzadzenie.png

Przykładowo podpora do budynku może być prezentowana za pomocą punktu, multipunktu, poligonu oraz multipoligonu.

Multipunkt

Obiekt który kartowany jest w większości przypadków jako multipunkt to słup przewodów napowietrznych. W tej chwili zgodnie z rozporządzeniem słupy łączone i kratowe powinny być przedstawiane jako multipunkty. Ta geometria jest dostępna w C-GEO.

SlupMultipunkt.png

Możliwość kartowania pojedynczego słupa linii napowietrznych za pomocą geometrii liniowej oraz powierzchniowej jest dostępna w szczególnych przypadkach. Użytkownik powinien z niej korzystać tylko do bardzo specyficznych sytuacji - na przykład kiedy występuje potrzeba skartowania słupa, którego jeden z wymiarów przekracza 0,75m (linia) lub oba wymiary przekraczają 0,75m (powierzchnia). Przykładem mogą być pojedyncze słupy np. 0,5x0,8m, które powinny zostać skartowane za pomocą linii.

Multilinie

Przykładem obiektu który jest najczęściej kartowany jako multilinia to kanał technologiczny lub np. ogrodzenie trwałe. Ten rodzaj geometrii powinien zostać użyty w przypadku kanałów i ogrodzeń o szerokości powyżej 0,75m. Tak samo jak w przypadku multipunktu kartowanie za pomocą multilinii wywołuje się z poziomu edytora mapy obiektowej lub paletek przyspieszających kartowanie.

OgrodzenieMultilinia.png

Po wywołaniu kartowania należy wskazać najpierw jedną, a później drugą krawędź i dopiero po zakończeniu kartowania pojawia się okno atrybutów dla obiektu.

Multipoligon

Przepisy dopuszczają kartowanie niektórych obiektów za pomocą multipoligon. Takimi obiektami są na przykład budynki, które połączone są częścią podziemną.

Multipoligon tworzy się łącząc skartowane obiekty za pomocą narzędzia Przecięcie obiektów. Należy zaznaczyć dwa elementy powierzchniowe np. budynki i wybrać narzędzie z paska narzędzi ‘’’Obliczenia’’’. W nowym oknie wybrać opcję ‘’’połączenie’’’. Należy wybrać odpowiednią opcję wstawienia obiektu wynikowego na mapę. Ważne żeby usunąć po połączeniu niepotrzebne obiekty z mapy

Multipowierzchnia.png

Jest jeszcze jedna możliwość skartowania dwóch budynków jako multipoligon. Należy wybrać do kartowania odpowiedni obiekt z edytora mapy obiektowej lub paletki, a następnie skartować obwód tych budynków i zakończyć obiekt. Po zatwierdzeniu należy edytować geometrię obiektu tak aby utworzył dwa osobne obiekty połączone linią. Poniżej pokazany jest przykład:

Multipoligon2.png

Po odświeżeniu widoku linia powinna zniknąć.

==