Instalacja programu: Różnice pomiędzy wersjami

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 17: Linia 17:
 
Zainstalowany program bez pliku licencji (cgeo.dat) jest wersją demo. Pełna funkcjonalność programu jest po otrzymaniu takiego pliku przy zakupie programu. Wersja DEMO ma ograniczenie do 50 punktów w bazie, brak drukowania i ograniczenia w modułach. Plik ''c-geo.dat'' po zakupie wgrywamy do głównego katalogu programu.  
 
Zainstalowany program bez pliku licencji (cgeo.dat) jest wersją demo. Pełna funkcjonalność programu jest po otrzymaniu takiego pliku przy zakupie programu. Wersja DEMO ma ograniczenie do 50 punktów w bazie, brak drukowania i ograniczenia w modułach. Plik ''c-geo.dat'' po zakupie wgrywamy do głównego katalogu programu.  
  
=== Opis rozszerzony instalacji ===
 
# Potrzebny jest aktualny plik licencji C-Geo ''c-geo.dat'', który znajduje się na komputerze w głównym folderze programu ''C-Geo''. Kopiujemy go w bezpieczne miejsce (na pulpit albo pendrive). Jeśli posiadamy także licencję na program ''C-Raster'' to kopiujemy także licencję do niego - ''c-raster.dat''.
 
# Jeśli projekty trzymamy w podfolderze programu ''C-Geo'' czyli najczęściej jest to C:\C-Geo\projekty Należy cały ten podfolder ''projekty'' skopiować do innej bezpiecznej lokalizacji, np. na pulpit.
 
# Odinstalowujemy program, w głównym folderze programu znajduje się program ''unins000.exe'' (lub program o zbliżonej nazwie np. ''unins001.exe''.)
 
# Po zakończeniu deinstalacji prawdopodobnie zostaną na dysku w lokalizacji C:\C-Geo\ jakieś foldery, ważne jest aby usunąć je ręcznie przy pomocy narzędzi Windows (Eksploratorem plików czy też innym programem którego używamy do zarządzania plikami na komputerze.)
 
# Ponowną instalację najlepiej zrobić przy pomocy pełnego instalatora pobranego ze strony firmowej: [http://www.softline.geo.pl/pliki/cgeo/setup.exe] Możemy tak zrobić, jeśli mamy prawo do aktualizowania programu (kupiliśmy go mniej niż rok temu albo wykupiliśmy prawo do aktualizacji). W przeciwnym wypadku przy próbie pierwszego uruchomienia po instalacji, program stwierdzi, że zainstalowana wersja jest nowsza niż przysługuje i nie uruchomi się. Jeśli przed uruchomieniem pobranego setupu, w tym samym co setup  folderze umieścimy nasz plik licencji ''c-geo.dat'' to po zakończeniu instalacji program od razu będzie uruchamiał się jako zarejestrowana wersja. Plik licencji ''c-geo.dat'' można też skopiować później do głównego folderu zainstalowanego już programu, wtedy zamieni się on z wersji demo na wersję zarejestrowaną.
 
# Jeśli nie mamy prawa do aktualizowania programu, to instalację przeprowadzamy przy pomocy płyty instalacyjnej, przysłanej przy zakupie przez firmę ''Softline''. Po instalacji można skopiować do głównego folderu programu nasz plik ''c-geo.dat'', ten skopiowany na samym początku operacji. To nie jest konieczne ale jeśli płyta instalacyjna ma już kilka lat, to możliwe, że później dokupiliśmy jakieś moduły albo przedłużenie aktualizacji i wtedy ten plik z komputera jest potrzebny, ponieważ prawdopodobnie jest nowszy niż plik z płyty.
 
# Po zakończeniu instalacji, jeśli mamy prawo do aktualizacji, to możemy ją wykonać z internetu, program zresztą sam to sprawdzi i nam zaproponuje taką operację. Jeśli prawo do aktualizacji wygasło wcześniej, to nie róbmy proponowanej automatycznej, tylko sami pobierzmy z internetu ostatnią dostępną dla nas wersję pliku aktualizacyjnego. Przykładowo jeśli mogliśmy aktualizować do dn. 16 sierpnia 2015 r. to wchodzimy na stronę [http://www.softline.geo.pl/index.php/aktualizacje], przewijamy sprawdzając wstecznie daty i okazuje się, że możemy pobrać aktualizację 8.8.07.31 z dn. 2015-07-31 Pobrany plik aktualizacyjny zapisujemy na dysku np. w ''Pobrane'' albo na ''Pulpicie'', zamykamy program ''C-Geo'', uruchamiamy pobrany plik.
 
# Kopiujemy nasze projekty zabezpieczone wcześniej, do folderu ''projekty''.
 
# Program uruchamiamy po raz pierwszy jako administrator - zaznaczamy ikonę z globusikiem na pulpicie, prawy klawisz myszki - ''Uruchom jako administrator.''
 
  
Jak już wspomniano powyżej, warto po instalacji zastosować się do uwag z [[Ustawienia systemu przed rozpoczęciem pracy]]
 
 
Przy problemach z instalacją C-Geo na ''czystym'' komputerze z Win 10 (na którym nie było wcześniej C-Geo),
 
może być potrzebne .NET Framework. Potrzebujemy tego do obsługi połączeń z naszymi aplikacjami mobilnymi.
 
W takim wypadku należy ręcznie doinstalować ten komponent.
 
  
 
[[Kategoria:Ustawienia/Komunikacja z systemem operacyjnym]]
 
[[Kategoria:Ustawienia/Komunikacja z systemem operacyjnym]]
 
[[Kategoria:Wszystkie hasła]]
 
[[Kategoria:Wszystkie hasła]]

Wersja z 11:27, 27 sty 2021

Instalacja

Najnowsza i starsze wersje programu znajdują się na naszej stronie w dziale "Do pobrania - C-GEO" [1] Po pobraniu pliku setup.exe uruchamiamy go i przystępujemy do instalacji

Domyślnie program C-Geo zostanie zainstalowany w folderze C:\C-GEO. Zalecamy instalację programu w głównym katalogu dowolnego dysku lokalnego. Instalacja np. w katalgu program files nie jest zalecana gdyż tam są instalowane programy windowsowe.

Po zainstalowaniu programu, przy pierwszym uruchomieniu C-GEO, klikając na ikonkę skrótu programu, powinno się wybrać prawym klawiszem myszki opcję "Uruchom jako administrator". Operację uruchomienia jako administrator wykonujemy raz. Potem już uruchamiamy C-GEO normalnie z ikonki Informacje odnośnie ustawienia C-GEO w Windows opisane są TU:[2]


Eja.jpg


Zainstalowany program bez pliku licencji (cgeo.dat) jest wersją demo. Pełna funkcjonalność programu jest po otrzymaniu takiego pliku przy zakupie programu. Wersja DEMO ma ograniczenie do 50 punktów w bazie, brak drukowania i ograniczenia w modułach. Plik c-geo.dat po zakupie wgrywamy do głównego katalogu programu.