Instalacja programu

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Instalacja z płyty

Po otrzymaniu programu wkładamy płytę CD do napędu CD-ROM w komputerze. Jeżeli instalator nie uruchomi się automatycznie, należy w Eksploratorze Windows znaleźć dysk CD-ROM i uruchomić program SETUP.EXE

Program C-Geo zostanie zainstalowany w folderze C:\C-GEO. Jeżeli wcześniej na tym komputerze było zainstalowane C-GEO w innym katalogu, np. w C-GEO8, zaleca się wybór tego samego katalogu.

Przy instalacji programu w systemie Windows Vista lub Windows7 zaleca się wyłączenie automatycznej instalacji i przeprowadzenie jej poprzez uruchomienie pliku setup.exe prawym klawiszem myszki i wybranie opcji "Uruchom jako administrator".

Po zainstalowaniu programu, przy pierwszym uruchomieniu C-GEO, klikając na ikonkę skrótu programu, powinno się wybrać prawym klawiszem myszki opcję "Uruchom jako administrator".


Eja.jpgWarto także zastosować się do uwag z tego hasła: Ustawienia systemu przed rozpoczęciem pracy

Instalacja ze strony www

Należy wejść na nasza stronę http://softline.geo.pl, tam wybrać Do pobrania i Program C-Geo dla Windows (rysunek w lewym górnym rogu). Do pobrania jest dostępny instalator, który może być zarówno wersją demo jak i komercyjną. Skrót do pobrania jest w pierwszym wierszu tabeli i opisano go jako Program C-GEO  dla systemu Windows Xp/Vista,7/8/10 (32/64bit). Pełna funkcjonalność po otrzymaniu pliku licencyjnego przy zakupie programu. W przeciwnym wypadku program działa w wersji DEMO (Ograniczenie do 50 punktów w bazie, brak drukowania i ograniczenia w modułach). Jak widać to, czy po instalacji otrzymamy demo czy komercyjną wersję, zależy od użycia (lub nie) pliku licencji c-geo.dat.

Opis rozszerzony instalacji

  1. Potrzebny jest aktualny plik licencji C-Geo c-geo.dat, który znajduje się na komputerze w głównym folderze programu C-Geo. Kopiujemy go w bezpieczne miejsce (na pulpit albo pendrive). Jeśli posiadamy także licencję na program C-Raster to kopiujemy także licencję do niego - c-raster.dat.
  2. Jeśli projekty trzymamy w podfolderze programu C-Geo czyli najczęściej jest to C:\C-Geo\projekty Należy cały ten podfolder projekty skopiować do innej bezpiecznej lokalizacji, np. na pulpit.
  3. Odinstalowujemy program, w głównym folderze programu znajduje się program unins000.exe (lub program o zbliżonej nazwie np. unins001.exe.)
  4. Po zakończeniu deinstalacji prawdopodobnie zostaną na dysku w lokalizacji C:\C-Geo\ jakieś foldery, ważne jest aby usunąć je ręcznie przy pomocy narzędzi Windows (Eksploratorem plików czy też innym programem którego używamy do zarządzania plikami na komputerze.)
  5. Ponowną instalację najlepiej zrobić przy pomocy pełnego instalatora pobranego ze strony firmowej: [1] Możemy tak zrobić, jeśli mamy prawo do aktualizowania programu (kupiliśmy go mniej niż rok temu albo wykupiliśmy prawo do aktualizacji). W przeciwnym wypadku przy próbie pierwszego uruchomienia po instalacji, program stwierdzi, że zainstalowana wersja jest nowsza niż przysługuje i nie uruchomi się. Jeśli przed uruchomieniem pobranego setupu, w tym samym co setup folderze umieścimy nasz plik licencji c-geo.dat to po zakończeniu instalacji program od razu będzie uruchamiał się jako zarejestrowana wersja. Plik licencji c-geo.dat można też skopiować później do głównego folderu zainstalowanego już programu, wtedy zamieni się on z wersji demo na wersję zarejestrowaną.
  6. Jeśli nie mamy prawa do aktualizowania programu, to instalację przeprowadzamy przy pomocy płyty instalacyjnej, przysłanej przy zakupie przez firmę Softline. Po instalacji można skopiować do głównego folderu programu nasz plik c-geo.dat, ten skopiowany na samym początku operacji. To nie jest konieczne ale jeśli płyta instalacyjna ma już kilka lat, to możliwe, że później dokupiliśmy jakieś moduły albo przedłużenie aktualizacji i wtedy ten plik z komputera jest potrzebny, ponieważ prawdopodobnie jest nowszy niż plik z płyty.
  7. Po zakończeniu instalacji, jeśli mamy prawo do aktualizacji, to możemy ją wykonać z internetu, program zresztą sam to sprawdzi i nam zaproponuje taką operację. Jeśli prawo do aktualizacji wygasło wcześniej, to nie róbmy proponowanej automatycznej, tylko sami pobierzmy z internetu ostatnią dostępną dla nas wersję pliku aktualizacyjnego. Przykładowo jeśli mogliśmy aktualizować do dn. 16 sierpnia 2015 r. to wchodzimy na stronę [2], przewijamy sprawdzając wstecznie daty i okazuje się, że możemy pobrać aktualizację 8.8.07.31 z dn. 2015-07-31 Pobrany plik aktualizacyjny zapisujemy na dysku np. w Pobrane albo na Pulpicie, zamykamy program C-Geo, uruchamiamy pobrany plik.
  8. Kopiujemy nasze projekty zabezpieczone wcześniej, do folderu projekty.
  9. Program uruchamiamy po raz pierwszy jako administrator - zaznaczamy ikonę z globusikiem na pulpicie, prawy klawisz myszki - Uruchom jako administrator.

Jak już wspomniano powyżej, warto po instalacji zastosować się do uwag z Ustawienia systemu przed rozpoczęciem pracy

Przy problemach z instalacją C-Geo na czystym komputerze z Win 10 (na którym nie było wcześniej C-Geo), może być potrzebne .NET Framework. Potrzebujemy tego do obsługi połączeń z naszymi aplikacjami mobilnymi. W takim wypadku należy ręcznie doinstalować ten komponent.