Przecięcie obiektów: Różnice pomiędzy wersjami

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 15: Linia 15:
 
Aby wyznaczyć przecięcie dwóch obiektów ze sobą, trzeba wybrać pierwszy obiekt na mapie i trzymając lewy klawisz <Ctrl> wybrać drugi obiekt, potem kliknąć na ''Przecięcia obiektów'' i wybrać odpowiednią opcję z dostępnych w oknie warunków:
 
Aby wyznaczyć przecięcie dwóch obiektów ze sobą, trzeba wybrać pierwszy obiekt na mapie i trzymając lewy klawisz <Ctrl> wybrać drugi obiekt, potem kliknąć na ''Przecięcia obiektów'' i wybrać odpowiednią opcję z dostępnych w oknie warunków:
  
[[Plik:PrzeciecieEnklawy.JPG|500px]]
+
[[Plik:PrzeciecieEnklawy.JPG|800px]]
  
- ''Wstaw bez bazy danych'' - funkcja wstawi obiekt wynikowy na mapę, ale bez bazy danych.
+
*'''Wstaw bez bazy danych''' - funkcja wstawi obiekt wynikowy na mapę, ale bez bazy danych.
 
+
*'''Przepisz dane z obiektu I/II i zapisz składowe wynikowego obiektu jako multipoligon''' - funkcja wstawi multipoligon wynikowy na mapę wraz z bazą danych, do której zostaną skopiowane wartości atrybutów z obiektu I lub II. Na mapie pozostanie zarówno obiekt, z którego przepisujemy dane, jak i wynikowy.
- ''Przepisz dane z obiektu I/II'' - funkcja wstawi obiekt wynikowy na mapę wraz z bazą danych, do której zostaną skopiowane wartości atrybutów z obiektu I lub II. Na mapie pozostanie zarówno obiekt, z którego przepisujemy dane, jak i wynikowy.
+
*'''Przepisz dane z obiektu I/II i zapisz składowe wynikowego obiektu jako oddzielne obiekty''' - funkcja wstawi oddzielne obiekty wynikowe na mapę wraz z bazą danych, do której zostaną skopiowane wartości atrybutów z obiektu I lub II. Na mapie pozostanie zarówno obiekt, z którego przepisujemy dane, jak i wynikowy.
 
+
*'''Przepisz dane z obiektu I/II i zapisz składowe wynikowego obiektu jako oddzielne poligony z enklawami''' - funkcja wstawi oddzielne poligony z enklawami na mapę wraz z bazą danych, do której zostaną skopiowane wartości atrybutów z obiektu I lub II. Na mapie pozostanie zarówno obiekt, z którego przepisujemy dane, jak i wynikowy.
- ''Wstaw w miejsce obiektu I/II'' - funkcja wstawi obiekt wynikowy w miejsce obiektu I/II, a obiekt I/II zniknie z mapy. Atrybuty z bazy danych zostaną skopiowane do obiektu wynikowego i jeśli obiekt pierwotny I/II pochodził z importu pliku gml to jego historia zostanie przepisana do obiektu wynikowego tzn. obiekt wynikowy będzie zmodyfikowanym obiektem I/II, a nie całkiem nowym.
+
*'''Wstaw w miejsce obiektu I/II''' - funkcja wstawi obiekt wynikowy w miejsce obiektu I/II, a obiekt I/II zniknie z mapy. Atrybuty z bazy danych zostaną skopiowane do obiektu wynikowego i jeśli obiekt pierwotny I/II pochodził z importu pliku gml to jego historia zostanie przepisana do obiektu wynikowego tzn. obiekt wynikowy będzie zmodyfikowanym obiektem I/II, a nie całkiem nowym.
  
 
Narzędzie przede wszystkim przydatne do tworzenia enklaw w obiektach oraz do łączenia budynków w multipowierzchnie. '''Zalecane do pracy z mapami obiektowymi GIV i GML.'''
 
Narzędzie przede wszystkim przydatne do tworzenia enklaw w obiektach oraz do łączenia budynków w multipowierzchnie. '''Zalecane do pracy z mapami obiektowymi GIV i GML.'''

Wersja z 15:31, 21 lip 2023

Przecięcie obiektów
Kategoria:Paski narzędzi
Pasek Obliczenia
Powiązania Przecięcie warstw

Przecięcie obiektów — zawiera funkcje umożliwiające wyznaczenie: części wspólnych, sum, różnic, dopełnienia lub połączenia dwóch wybranych obiektów.

Aby wyznaczyć przecięcie dwóch obiektów ze sobą, trzeba wybrać pierwszy obiekt na mapie i trzymając lewy klawisz <Ctrl> wybrać drugi obiekt, potem kliknąć na Przecięcia obiektów i wybrać odpowiednią opcję z dostępnych w oknie warunków:

PrzeciecieEnklawy.JPG

  • Wstaw bez bazy danych - funkcja wstawi obiekt wynikowy na mapę, ale bez bazy danych.
  • Przepisz dane z obiektu I/II i zapisz składowe wynikowego obiektu jako multipoligon - funkcja wstawi multipoligon wynikowy na mapę wraz z bazą danych, do której zostaną skopiowane wartości atrybutów z obiektu I lub II. Na mapie pozostanie zarówno obiekt, z którego przepisujemy dane, jak i wynikowy.
  • Przepisz dane z obiektu I/II i zapisz składowe wynikowego obiektu jako oddzielne obiekty - funkcja wstawi oddzielne obiekty wynikowe na mapę wraz z bazą danych, do której zostaną skopiowane wartości atrybutów z obiektu I lub II. Na mapie pozostanie zarówno obiekt, z którego przepisujemy dane, jak i wynikowy.
  • Przepisz dane z obiektu I/II i zapisz składowe wynikowego obiektu jako oddzielne poligony z enklawami - funkcja wstawi oddzielne poligony z enklawami na mapę wraz z bazą danych, do której zostaną skopiowane wartości atrybutów z obiektu I lub II. Na mapie pozostanie zarówno obiekt, z którego przepisujemy dane, jak i wynikowy.
  • Wstaw w miejsce obiektu I/II - funkcja wstawi obiekt wynikowy w miejsce obiektu I/II, a obiekt I/II zniknie z mapy. Atrybuty z bazy danych zostaną skopiowane do obiektu wynikowego i jeśli obiekt pierwotny I/II pochodził z importu pliku gml to jego historia zostanie przepisana do obiektu wynikowego tzn. obiekt wynikowy będzie zmodyfikowanym obiektem I/II, a nie całkiem nowym.

Narzędzie przede wszystkim przydatne do tworzenia enklaw w obiektach oraz do łączenia budynków w multipowierzchnie. Zalecane do pracy z mapami obiektowymi GIV i GML.

Przykład utworzenia budynków jako multipowierzchni:

BudynkiMulti.JPG

Funkcje te także są przydatne np. do analizy topologicznej warstwy działek — wykrywane są dziury lub nałożenia obiektów sąsiednich. Kolejne zastosowanie to np. wyznaczenie obiektu będącego częścią wspólną działki i użytku.


Więcej na [1]