Przecięcie obiektów: Różnice pomiędzy wersjami

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 15: Linia 15:
 
'''WAŻNE! Nowe obiekty zostają zapisane na warstwę edytowalną w momencie przecięcia.''' Przykładowa sytuacja na mapie to droga od której w ostatnim czasie pomierzono nowy wjazd na działkę, który dzieli skarpę biegnącą wzdłuż drogi. Aby po przecięciu mieć nowe fragmenty skarpy należy w momencie przecięcia mieć edytowalną warstwę na której leży skarpa.  
 
'''WAŻNE! Nowe obiekty zostają zapisane na warstwę edytowalną w momencie przecięcia.''' Przykładowa sytuacja na mapie to droga od której w ostatnim czasie pomierzono nowy wjazd na działkę, który dzieli skarpę biegnącą wzdłuż drogi. Aby po przecięciu mieć nowe fragmenty skarpy należy w momencie przecięcia mieć edytowalną warstwę na której leży skarpa.  
  
Aby wyznaczyć przecięcie dwóch obiektów ze sobą, trzeba wybrać pierwszy obiekt na mapie i trzymając lewy klawisz <Ctrl> wybrać drugi obiekt, potem kliknąć na ''Przecięcia obiektów'' i wybrać odpowiednią opcję z dostępnych w oknie warunków:
+
Aby wyznaczyć przecięcie dwóch obiektów ze sobą, trzeba wybrać pierwszy obiekt na mapie i trzymając lewy klawisz <Ctrl> wybrać drugi obiekt, potem kliknąć na ''Przecięcia obiektów'' i wybrać odpowiednią opcję zapisu wyniku z dostępnych w oknie warunków (zrzut poniżej). Na przykładzie wykonano przecięcie obszaru utwardzonego budynkiem, aby w wyniku powstał obszar utwardzony wokół budynku.
  
[[Plik:PrzeciecieEnklawy.JPG|800px]]
+
[[Plik:PrzeciecieEnklawy.JPG|1000px]]
 +
 
 +
{| class="wikitable"
 +
! OPCJA|| OPIS|| ZASTOSOWANIE
 +
|-
 +
!Wstaw bez bazy danych
 +
|Funkcja wstawi obiekt wynikowy na mapę, ale bez bazy danych.
 +
|Zostaje utworzony nowy obiekt na warstwie edytowalnej. Przykładem może być wycięcie w obszarze utwardzonym enklawy na budynek. Geometria wynikowa to obszar utwardzony z wyciętym w środku obrysem budynku. Nie przejmie atrybutów po żadnym z biorących udział w przecięciu.
 +
|-
 +
!Przepisz dane z obiektu I/II i zapisz składowe wynikowego obiektu jako multipoligon
 +
|Funkcja wstawi multipoligon wynikowy na mapę wraz z bazą danych, do której zostaną skopiowane wartości atrybutów z obiektu I lub II. Na mapie pozostanie zarówno obiekt, z którego przepisujemy dane, jak i wynikowy.
 +
|Zostaje utworzony nowy obiekt na warstwie edytowalnej. Przykładem może być wycięcie w obszarze utwardzonym enklawy na budynek. Geometria wynikowa to obszar utwardzony z wyciętym w środku obrysem budynku. Przejmuje atrybuty z obiektu I/II (bez lokalnyId).
 +
|-
 +
!Przepisz dane z obiektu I/II i zapisz składowe wynikowego obiektu jako oddzielne obiekty
 +
|Funkcja jako wynik wstawi na mapę oddzielne obiekty wraz z bazą danych, do której zostaną skopiowane wartości atrybutów z obiektu I lub II. Wynikiem będą osobne obiekty dla każdego segmentu biorącego udział w przecięciu. Na mapie pozostanie zarówno obiekt, z którego przepisujemy dane, jak i wynikowy.
 +
|Przykładem może być wycięcie w użytku gruntowym nowego użytku, gdy obiektem z którego wycinamy jest istniejący użytek, a obiektem wycinającym jest granica działki ewidencyjnej. Wówczas gdy jako opcję zapisu wybierzemy oddzielne poligony z enklawami w wyniku otrzymamy dwa nowe obiekty - jeden o geometrii istenijącego użytku z wyciętą granicą działki i drugi użytek o takiej samej geometrii jak granica działki.
 +
|-
 +
!Przepisz dane z obiektu I/II i zapisz składowe wynikowego obiektu jako oddzielne poligony z enklawami
 +
|Funkcja wstawi oddzielne poligony z enklawami na mapę wraz z bazą danych, do której zostaną skopiowane wartości atrybutów z obiektu I lub II. Na mapie pozostanie zarówno obiekt, z którego przepisujemy dane, jak i wynikowy. Opcja ma zastosowanie przy tworzeniu enklaw w multipoligonie, a gdy wynikiem mają być osobne powierzchnie z enklawami.
 +
|Przykładem może być wycięcie w użytku gruntowym nowego użytku, gdy obiektem z którego wycinamy jest istniejący użytek posiadający już enklawy, a obiektem wycinającym jest granica działki ewidencyjnej. Wówczas gdy jako opcję zapisu wybierzemy oddzielne poligony z enklawami w wyniku otrzymamy dwa nowe obiekty - jeden o geometrii istenijącego użytku z wyciętą granicą działki i drugi użytek o takiej samej geometrii jak granica działki. 
 +
|-
 +
!Wstaw w miejsce obiektu I/II
 +
|Funkcja wstawi obiekt wynikowy w miejsce obiektu I/II, a obiekt I/II zniknie z mapy. Atrybuty z bazy danych zostaną skopiowane do obiektu wynikowego i jeśli obiekt pierwotny I/II pochodził z importu pliku GML to jego historia zostanie przepisana do obiektu wynikowego tzn. obiekt wynikowy będzie zmodyfikowanym obiektem I/II, a nie całkiem nowym.
 +
|Utworzony obiekt przejmuje historię istniejącego. Geometria wynikowa to obszar utwardzony z wyciętym obrysem budynku. Gdy wstawimy w miejsce obiektu I (obszaru utwardzonego) uzyskujemy pożądany efekt końcowy bez potrzeby przenoszenia historii.
 +
|}
  
*'''Wstaw bez bazy danych''' - funkcja wstawi obiekt wynikowy na mapę, ale bez bazy danych.
 
*'''Przepisz dane z obiektu I/II i zapisz składowe wynikowego obiektu jako multipoligon''' - funkcja wstawi multipoligon wynikowy na mapę wraz z bazą danych, do której zostaną skopiowane wartości atrybutów z obiektu I lub II. Na mapie pozostanie zarówno obiekt, z którego przepisujemy dane, jak i wynikowy.
 
*'''Przepisz dane z obiektu I/II i zapisz składowe wynikowego obiektu jako oddzielne obiekty''' - funkcja wstawi oddzielne obiekty wynikowe na mapę wraz z bazą danych, do której zostaną skopiowane wartości atrybutów z obiektu I lub II. Na mapie pozostanie zarówno obiekt, z którego przepisujemy dane, jak i wynikowy.
 
*'''Przepisz dane z obiektu I/II i zapisz składowe wynikowego obiektu jako oddzielne poligony z enklawami''' - funkcja wstawi oddzielne poligony z enklawami na mapę wraz z bazą danych, do której zostaną skopiowane wartości atrybutów z obiektu I lub II. Na mapie pozostanie zarówno obiekt, z którego przepisujemy dane, jak i wynikowy.
 
*'''Wstaw w miejsce obiektu I/II''' - funkcja wstawi obiekt wynikowy w miejsce obiektu I/II, a obiekt I/II zniknie z mapy. Atrybuty z bazy danych zostaną skopiowane do obiektu wynikowego i jeśli obiekt pierwotny I/II pochodził z importu pliku gml to jego historia zostanie przepisana do obiektu wynikowego tzn. obiekt wynikowy będzie zmodyfikowanym obiektem I/II, a nie całkiem nowym.
 
  
 
Narzędzie przede wszystkim przydatne do tworzenia enklaw w obiektach oraz do łączenia budynków w multipowierzchnie. '''Zalecane do pracy z mapami obiektowymi GIV i GML.'''
 
Narzędzie przede wszystkim przydatne do tworzenia enklaw w obiektach oraz do łączenia budynków w multipowierzchnie. '''Zalecane do pracy z mapami obiektowymi GIV i GML.'''

Wersja z 17:49, 2 sty 2025

Przecięcie obiektów
Kategoria:Paski narzędzi
Pasek Obliczenia
Powiązania Przecięcie warstw

Przecięcie obiektów — zawiera funkcje umożliwiające wyznaczenie: części wspólnych, sum, różnic, dopełnienia lub połączenia dwóch wybranych obiektów.

WAŻNE! Nowe obiekty zostają zapisane na warstwę edytowalną w momencie przecięcia. Przykładowa sytuacja na mapie to droga od której w ostatnim czasie pomierzono nowy wjazd na działkę, który dzieli skarpę biegnącą wzdłuż drogi. Aby po przecięciu mieć nowe fragmenty skarpy należy w momencie przecięcia mieć edytowalną warstwę na której leży skarpa.

Aby wyznaczyć przecięcie dwóch obiektów ze sobą, trzeba wybrać pierwszy obiekt na mapie i trzymając lewy klawisz <Ctrl> wybrać drugi obiekt, potem kliknąć na Przecięcia obiektów i wybrać odpowiednią opcję zapisu wyniku z dostępnych w oknie warunków (zrzut poniżej). Na przykładzie wykonano przecięcie obszaru utwardzonego budynkiem, aby w wyniku powstał obszar utwardzony wokół budynku.

PrzeciecieEnklawy.JPG

OPCJA OPIS ZASTOSOWANIE
Wstaw bez bazy danych Funkcja wstawi obiekt wynikowy na mapę, ale bez bazy danych. Zostaje utworzony nowy obiekt na warstwie edytowalnej. Przykładem może być wycięcie w obszarze utwardzonym enklawy na budynek. Geometria wynikowa to obszar utwardzony z wyciętym w środku obrysem budynku. Nie przejmie atrybutów po żadnym z biorących udział w przecięciu.
Przepisz dane z obiektu I/II i zapisz składowe wynikowego obiektu jako multipoligon Funkcja wstawi multipoligon wynikowy na mapę wraz z bazą danych, do której zostaną skopiowane wartości atrybutów z obiektu I lub II. Na mapie pozostanie zarówno obiekt, z którego przepisujemy dane, jak i wynikowy. Zostaje utworzony nowy obiekt na warstwie edytowalnej. Przykładem może być wycięcie w obszarze utwardzonym enklawy na budynek. Geometria wynikowa to obszar utwardzony z wyciętym w środku obrysem budynku. Przejmuje atrybuty z obiektu I/II (bez lokalnyId).
Przepisz dane z obiektu I/II i zapisz składowe wynikowego obiektu jako oddzielne obiekty Funkcja jako wynik wstawi na mapę oddzielne obiekty wraz z bazą danych, do której zostaną skopiowane wartości atrybutów z obiektu I lub II. Wynikiem będą osobne obiekty dla każdego segmentu biorącego udział w przecięciu. Na mapie pozostanie zarówno obiekt, z którego przepisujemy dane, jak i wynikowy. Przykładem może być wycięcie w użytku gruntowym nowego użytku, gdy obiektem z którego wycinamy jest istniejący użytek, a obiektem wycinającym jest granica działki ewidencyjnej. Wówczas gdy jako opcję zapisu wybierzemy oddzielne poligony z enklawami w wyniku otrzymamy dwa nowe obiekty - jeden o geometrii istenijącego użytku z wyciętą granicą działki i drugi użytek o takiej samej geometrii jak granica działki.
Przepisz dane z obiektu I/II i zapisz składowe wynikowego obiektu jako oddzielne poligony z enklawami Funkcja wstawi oddzielne poligony z enklawami na mapę wraz z bazą danych, do której zostaną skopiowane wartości atrybutów z obiektu I lub II. Na mapie pozostanie zarówno obiekt, z którego przepisujemy dane, jak i wynikowy. Opcja ma zastosowanie przy tworzeniu enklaw w multipoligonie, a gdy wynikiem mają być osobne powierzchnie z enklawami. Przykładem może być wycięcie w użytku gruntowym nowego użytku, gdy obiektem z którego wycinamy jest istniejący użytek posiadający już enklawy, a obiektem wycinającym jest granica działki ewidencyjnej. Wówczas gdy jako opcję zapisu wybierzemy oddzielne poligony z enklawami w wyniku otrzymamy dwa nowe obiekty - jeden o geometrii istenijącego użytku z wyciętą granicą działki i drugi użytek o takiej samej geometrii jak granica działki.
Wstaw w miejsce obiektu I/II Funkcja wstawi obiekt wynikowy w miejsce obiektu I/II, a obiekt I/II zniknie z mapy. Atrybuty z bazy danych zostaną skopiowane do obiektu wynikowego i jeśli obiekt pierwotny I/II pochodził z importu pliku GML to jego historia zostanie przepisana do obiektu wynikowego tzn. obiekt wynikowy będzie zmodyfikowanym obiektem I/II, a nie całkiem nowym. Utworzony obiekt przejmuje historię istniejącego. Geometria wynikowa to obszar utwardzony z wyciętym obrysem budynku. Gdy wstawimy w miejsce obiektu I (obszaru utwardzonego) uzyskujemy pożądany efekt końcowy bez potrzeby przenoszenia historii.


Narzędzie przede wszystkim przydatne do tworzenia enklaw w obiektach oraz do łączenia budynków w multipowierzchnie. Zalecane do pracy z mapami obiektowymi GIV i GML.

Przykład utworzenia budynków jako multipowierzchni:

BudynkiMulti.JPG

Funkcje te także są przydatne np. do analizy topologicznej warstwy działek — wykrywane są dziury lub nałożenia obiektów sąsiednich. Kolejne zastosowanie to np. wyznaczenie obiektu będącego częścią wspólną działki i użytku.


Więcej na [1]