C-Geo komunikacja

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Eksport symboli do Autocada

Aby dobrze wykonać eksport do Autocada symboli muru oporowego, ogrodzenia i żywopłotu należy : używać do rysowania linii z zestawu w wersji 3.0,

sprawdzić w "Plik- Eksport- AutoCad DXF w zakładce "Parametry" są ustawione odpowiednie kody jak na przykładzie:

21 - BGS

20 - BGZ dla żywopłotu dwustronnego przy granicy

43 - BGZ dla żywopłotu jednostronnego przy granicy

41 -KOS


Jak wyeksportować Wysokość punktów do SHP ?

Jeśli chcemy wykonać eksport punktów zawartych w tabeli do formatu SHP tak aby wysokość H punktu była zapisana jako atrybut, musimy założyć i wyedytować bazę danych dla punktów. ,,Zwykły" eksport punktów do SHP spowoduje, że jako atrybuty zapisane zostaną tylko dwa atrybuty: ,,numer", ,,kod".

1. Dla warstwy z punktami zakładamy bazę danych: menu Dane > Nowy zbiór > wskazujemy warstwę (np. domyślną dla punktów ,,Warstwa_zerowa" > Punkty. Po utworzeniu zbioru na liście ,,Zbiory danych" pojawia się nazwa warstwy. Podświetlamy ją kliknięciem i klikamy na ,,Struktura zbioru.

2. Dodajemy pole do przechowywania w bazie wysokości punktu: ,,Dodaj pole (wpisujemy Nazwę np. H, Typ - Rzeczywiste, Funkcja - Inna). Potwierdzamy ,,OK".

3. W oknie mapy otwieramy okno bazy danych np. wybierając na pasku narzędziowym ,,Narzędzia" przycisk ,,Informacja o obiektach" i klikając na jeden z punktów. Pojawia się okno bazy danych.

4. Klikamy w dowolny rekord w kolumnę przeznaczoną na Wysokości (o nazwie np. H), klikamy przycisk ,,Wstaw X,Y,H. Wybieramy opcję ,,Wstaw H. Do wszystkich rekordów punktów wstawiane są ich wysokości pobrane z tabeli projektu.

5. Wykonujemy eksport do SHP - Plik > Eksport > SHP.

Co zrobić gdy po eksporcie do AutoCAD'a wszystkie linie są ciągłe a nie zgodne z K-1 ?

Proszę po zaimportowaniu do ACAD wykonać tam funkcję REDRAWALL lub w polskiej wersji Regeneruj albo Przerysuj - czasami AutoCAD nie pokazuje typów linii innych niż ciągłe zanim się nie wykona funkcji przerysowania mapy od początku.


Kodowanie punktów i linii w terenie w celu uzyskania połączeń w C-GEO.

Tworzenie połączeń bezpośrednio w terenie jest możliwe przy zastosowaniu tachimetrów LEICA i formatu GSI 16-znakowego – pliki GSI muszą zawierać współrzędne oraz kody zgodne z cyfrowym zapisem instrukcji K-1. W Polsce taka organizacja pracy nie jest popularna (sporo osób uważa że to strata czasu) inaczej jest jednak w Niemczech i Wlk.Brytanii – mamy tam kilku użytkowników C-GEO, którzy pracują w ten sposób i jest to podobno popularny sposób rejestracji.


Aby zakodować obiekty punktowe, wystarczy podać w linii informacyjnej LEICA – 41 – kod obiektu punktowego, np.: 410491+0000000000000801 – gdzie 801 to kod pikiety.

Kodowanie obiektów liniowych jest bardziej skomplikowane.

- W linii informacyjnej 41 należy podawać dla pierwszego punktu obiektu liniowego kod obiektu i numer linii tego typu, np.: 410007+0000000000082101 – symbol skarpy nieumocnionej – jest to sygnał rozpoczęcia pomiaru krawędzi skarpy nr 1.

- Aby zarejestrować rozpoczęcie innej skarpy, trzeba podać:

410011+0000000000082102 – tak więc obiektów tego samego typu można prowadzić maksymalnie 99 – dotyczy to nie tylko jednego stanowiska ale całej sesji pomiarowej – czyli można kontynuować pomiar danej linii także po zmianie stanowiska pomiarowego na kolejne.

- Kontynuacja pomiaru obiektu liniowego to dodanie do powyższego kodu liczby 90:

410027+0000000004220390 – oznacza kontynuację pomiaru trzeciej linii krawężnika.

- Pomiar przecięcia dwóch różnych linii w jednym punkcie to:

410103+0042202904220390 – pomiar punktu przecięcia dwóch linii krawężnika – 02 i 03.

- Podobnie zapisuje się punkt rozpoczęcia nowego obiektu w punkcie gdzie załamuje się obiekt już istniejący:

410156+0000821029082401 – w tym punkcie przechodzi skarpa numer 2 i zaczyna się podnóże skarpy numer 1.

- Można też zarejestrować punkt rozpoczęcia dwóch różnych obiektów:

410147+0000008210182102 – punkt rozpoczęcia pomiaru dwóch różnych krawędzie skarp.

Uwaga - podawane wyżej kody obiektów, które później pojawią się w tabeli C-Geo w kolumnie ,,attr" to nic innego jak kody z instrukcji K-1 ale w wersji cyfrowej (np. 121 odpowiada kodowi OSP).

Do tego opisu załączone są przykładowe pliki GSI zawierające zarejestrowane punkty wraz z kodami obiektów.

Można je pobrać z lokalizacji:

http://www.softline.xgeo.pl/GSI/ST-1.GSI

http://www.softline.xgeo.pl/GSI/ST-2.GSI

Aby je załadować do C-GEO, trzeba po założeniu tabeli roboczej i jej otwarciu nacisnąć prawy klawisz myszki i wybrać opcję Kodowanie punktów w formacie GSI a potem – import zakodowanych punktów – wskazać pliki do importu (można zaznaczyć jednocześnie wiele plików). Po ich załadowaniu do tabeli można sprawdzić czy wszystkie kody są zaimportowane w specjalnej kolumnie ATTR. Aby utworzyć mapę z połączeniami zgodnie z kodowaniem punktów trzeba ponownie wybrać powyższą opcję „Kodowanie...” i opcję Stwórz obiekty na mapie.

W wyniku powstaje mapa z narysowanymi obiektami liniowymi i punktowymi. Ponadto można wcześniej utworzyć szablon mapy z przypisaniem kodów do odpowiednich map (menu Kody-Warstwy) co uporządkuje rozmieszczenie poszczególnych obiektów, a także umożliwi wygenerowanie mapy o właściwych kolorach i innych atrybutach obiektów.


Jak wysłać do AutoCAD rysunek przekroju wykonany w C-GEO ?

Po wykonaniu przekroju i wyświetleniu go na mapie, należy zmienić skalę mapy na 1:500 (menu Mapa-Zmiana standardowej skali). Następnie przejść do tabeli współrzędnych, wejść do menu Tabela-Translacja i dokonać translacji współrzędnych - przemnożyć współrzędne X i Y przez 500 (wybrać operator mnożenia) dla całej mapy. Przełączyć się na mapę, wybrać opcję Eksport-AutoCAD dxf, podać nazwę pliku i wykonać eksport.


Dlaczego import lub eksport jest nieaktywny ?

Powodów może być kilka.

1. w C-Geo wesji standard niektore opcje są niedostępne

2. w zależności od tego czy jest aktywne okno mapy czy tabeli część importów lub eksportów może być nieaktywne. np. eksport do AutoCada dxf jest możliwe tylko z poziomu mapy (gdyż eksportowana jest tylko mapa)

3. w zależności od tego jaki zestaw kodów jest ustawiony w "Opcje-Parametry programu-zakładka Mapa" niektóre opcje mogą być nieaktywne. np. jeżeli jest ustawiona instrukcja K-1 nie wykonamy eksportu do Geoinfo. Po wyborze zestawu kodów Geoinfo będzie możliwy eksport do tego systemu.


Rejestracja nr stanowiska w Nikonie DTM-300 do C-geo 6

W jaki sposób rejestrować nr stanowiska w Nikonie DTM-300 aby program C-geo 6 potrafił rozbić transmisję na stanowiska do obliczeń Należy zarejestrować "sztuczną" pikietę - w jej numerze wpisać numer stanowiska np: 123 potem pisać kropkę, dalej podać wysokość instrumentu w metrach i z kropką: 1.65, całość numeru pikiety wyglądać więc powinna tak: 123.1.65. Po takiej pikiecie można rejestrować "właściwe" pikiety, gdy trzeba założyć kolejne stanowisko - całą operację powtarzamy.


Jaki typ instrumentu (rejestratora) należy wybrać aby transmitować z (do) TRIMBLE 3305DR

Należy wybrać tachimetr Elta R. Ponadto dane w instrumencie trzeba rejestrować w specjalny sposób, aby zostały zorganizowane w poszczególne stanowiska: na pierwszym punkcie stanowiska należy zarejestrować pikietę która ma numer taki jak nazwa stanowiska, dodatkowo z dwoma znakami # w numerze. Jeżeli mierzone jest nawiązanie, w jego numerze powinien znaleźć się jeden #. Pikiety rejestrowane są normalnie. Należy też uważać z wprowadzaniem do instrumentu danych wysokości instrumentu, gdyż przy wybranej rejestracji odległości zredukowanych i przewyższeń, instrument zmienia wartość przewyższenia dodając do niego wysokośc instrumentu, co spowoduje po transmisji do C-GEO przekłamanie Dh. Tak się nie dzieje jeżeli rejestrowane są odległości przestrzenne i kąty zenitalne.


Jak prawidłowo dokonać eksportu do Microstation ?

W Katalogu /C-Geo/ Bin /wsmod są katalogi cell, seed, symb. Należy odszukać takie katalogi w Microststion i skopiować pliki do poszczególnych katalogów. Następnie należy wykonać eksportu Do Microststion V2 . Program C-Geo utworzy plik z rozszerzeniem *.dgn. Po otwarciu Microstation należy ustawić w ustawieniach „seed” na „seed.pl”


Jak przygotować projekt C-geo do eksportu do GeoInfo ?

1. Ustawić w opcjach programu zestaw kodów dla właściwiej wersji GeoInfo (2000, V, 2.6, 2.0).

2. Zakładając tabelę utworzyć ją na szablonie (np. GIV.sz lub Gi2000.sz).

3. Dzięki szablonowi zostają utworzone zbiory danych dla budynków, działek, użytków oraz mapa zostaje rozwarstwiona (przykładowe warstwy: granice, linie, struktury, sieć_ciep itp.).

4. Zbiory danych dla innych typów obiektów niż budynków, działek, użytków (np. dla sieci uzbrojenia terenu) zakładamy we własnym zakresie, przy pomocy narzędzia Dane. Strukturę bazy projektujemy sami lub otrzymujemy sugestie od klienta lub ośrodka dokumentacji. Tabelę z własnymi bazami danych możemy zapisać jako szablon i wykorzystać do tworzenia następnych tabel.

5. Rysujemy mapę korzystając z kodów GeoInfo pamiętając ustawianiu odpowiednich warstw jako aktywnych.

6. Nie stosujemy narzędzia ,,K1 z mapy, ponieważ jak jego nazwa wskazuje, zakłada ono własne warstwy w mapie, a nie dopisuje się do warstw zgodnych z GeoInfo.