Eksport do KML

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Eksport obiektów z mapy C-Geo do formatu KML, wraz z atrybutami opisowymi.

Eksport do KML (Google Earth)
Kategorie Import/eksport
Rozszerzenie dla pliku .kml
Powiązania Eksport do SHP


Format KML jak podaje Wikipedia [1] służy do wizualizacji danych przestrzennych, chociażby w Google Earth. Może się zdarzyć, że eksportu Waszych danych będzie oczekiwał np. współpracujący z Wami projektant elektrowni wiatrowych czy hydrolog. Jak wyeksportować więc np. obiekty znajdujące się na warstwie z siecią elektroenergetyczną ?

1. Używamy do eksportu modułu GIS, opisane poniżej polecenia dotyczą narzędzi z tego okna.

2. Otwórz warstwę > Wczytaj warstwę C-Geo > wskazujemy warstwę do eksportu. Powiedzmy, że chcę eksportować warstwę z kilkoma osiami przewodów elektroenergetycznych, które mają w atrybutach zapisane typ sieci, przebieg i źródło pozyskania danych.

Cgeo2kml1.png
Cgeo2kml2.png


3. Do pliku KML zapisywane są współrzędne geograficzne, a obiekty w C-Geo były raczej zapisane w jednym z układów państwowych np. obowiązującym 2000, to wykonujemy transformację współrzędnych - Narzędzia > Transformacja między układami.

Cgeo2kml3.png

4. Warstwę eksportujemy - trzeci przycisk od lewej z dyskietką > Zapisz do pliku KML, wskazujemy lokalizację i nazwę pliku.


Cgeo2kml4.png

5. Program zapisuje do pliku KML wszystkie atrybuty z bazy danych podpiętej do warstwy, niektóre z domyślnie zakładanych mogą przeszkadzać czy też nie być potrzebne. Plik KML jest plikiem tekstowym, można więc niepotrzebne frazy wyszukać i bezpiecznie usunąć przy pomocy edytora tekstu.

Przykładowy fragment pliku KML:

 <Document><Placemark><name/><description><![CDATA[OZN=False
TYPSIECI=niskiegoNapiecia
PRZEBIEG=podziemny
ZRODLO=pomiarNaOsnowe
]]></description>

Atrybut OZN czyli oznaczenie jest specyficzny dla C-Geo i można go bezpiecznie usunąć. W tym wypadku proponuję wyszukać i usunąć automatem całą frazę

OZN=False

Tak utworzony plik można dla sprawdzenia wczytać do programu gisowego np. QGIS albo wprost do Google Earth.

Przykładowy efekt końcowy - sieć gazowa widziana w Google Earth:

Czecho.png