Numeryczny model terenu - wykorzystanie

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przykłady wykorzystania numerycznych modeli terenu

Technologia UAV - ang. unmanned aerial vehicle (bezzałogowy statek powietrzny), która jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyła się bardziej z filmami science fiction niż z geodezją dziś coraz śmielej zagląda pod rodzime strzechy biur geodezyjnych. Drony wyposażone w moduły GNSS RTK jak chociażby DJI Phatnom 4 RTK są wykorzystywane profesjonalnie w pracach geodezyjnych. Więcej o geodezyjnym zastosowaniu danych z nalotu dronem można przeczytać na blogu [1] firmy NaviGate autorstwa Macieja Wywiała.

Jak podaje autor wspomnianego wyżej bologa, dron wyposażony w moduł RTK oraz oprogramowanie opracowujące dane fotogrametryczne dla technologii UAV np. Pix4D pozwalają na stworzenie numerycznego modelu terenu. Warto tu jednak zauważyć, że możemy zbudować model na dwa sposoby. Pierwszy jako NMPT – Numeryczny Model Pokrycia Terenu (ang. DSM – Digital Surface Model) uwzględniający pokrycie ternu (wraz z budynkami, drzewami tip.). Drugi sposób - jako NMT – Numeryczny Model Terenu (ang. DTM – Digital Terrain Model) – odnoszący się tylko do powierzchni terenu, nieuwzględniający jego zagospodarowania.

Jako że DSM czy DTM posiadają postać rastrową (gdzie każdy z pikseli niesie informacje o wysokości w danym miejscu) modele te mogą zostać zaimplementowane do programu C-Geo w celu ich dalszego geodezyjnego wykorzystania. Poniżej przedstawiono klika możliwości jakie daje program C-Geo.

1. Podczytanie modelu NMPT jako rastra w formacie *.tif z georeferencją na tle ortofotomapy udostępnionej przez usługi sieciowe WMS.

Przed przystąpieniem do podczytania modelu w formie rastra należy wprowadzić pewne ustawienia w opcjach mapy. Mianowicie klikamy na Opcje > Parametry programu a następnie wybieramy zakładkę Mapa. W module Rastry odznaczamy opcję: nie pokazuj rastra TIF z danymi NMT oraz aby możliwe było pozyskiwanie z modelu wysokości zaznaczamy opcję: odczytuj wysokości punktów z rastra TIF z NMT

DSM11.JPG


















Aby podczytać model w postaci rastra z georeferencją należy w projekcie (z ustawionym odpowiednim układem odwzorowania) kliknąć na ikonę Legenda następnie wybrać opcję RASTRY. Następnie kliknąć prawym klawiszem myszki i wybrać opcję Dodaj raster

DSM10.JPG
























Następnie korzystając z usług sieciowych (Usługi WMS > klient WMS) podczytujemy ortofotomapy.

Ds1.jpg

















Jak wspomniano wyżej model NMPT (DSM) uwzględnia pokrycie trenu a więc pozwala na odczytanie rzędnych np. na drodze. Poniżej przedstawiono zdjęcie z pozyskanymi z modelu pikietami wysokościowymi rozmieszczonymi na: łące (1), terenie zadrzewionym (2), drodze (3) oraz cieku wodnym (4).

DSM2.JPG






















2. Przekrój podłużny drogi wraz z projektem niwelety wykonany w oparciu o pikiety wysokościowe odczytane z modelu NMPT (DSM).

Więcej o wykonywaniu przekrojów pionowy można przeczytać tu [2]


DSM5.JPG
















3. Tworzenie modelu 3d oraz obliczenie objętości.

Więcej o obliczaniu objętości można przeczytać tu [3]).

DSM9.JPG