Raporty

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Raporty
Kategorie Edytory
Ścieżka w programie Raporty
Powiązania Tworzenie szablonu raportu

Wszystkie moduły obliczeniowe oraz okno tabeli, posiadają możliwość wygenerowania raportu tekstowego, przydatnego szczególnie do zestawiania operatów pomiarowo-obliczeniowych dla ośrodków dokumentacji geodezyjno-kartograficznej. Raporty trafiają do Menadżera raportów. Wybrane dokumenty można edytować i drukować, a także zachowywać w formacie akceptowanym przez popularne edytory tekstu. Okno Raporty podzielone jest na dwie części. W górnej znajduje się Menedżer raportów (lista dostępnych raportów), która zawiera nazwę zadania, datę, godzinę jego zapisania oraz tabelę roboczą, układ odwzorowania w jakim wykonano obliczenia i numer kolejny raportu Id po którym można sortować raporty. Lista raportów może być dokowana do lewej/prawej strony okna, co przy szerokich ekranach polepsza widoczność podglądu raportów, rysunek pokazuje przykładowe rozmieszczenie z listą po lewej stronie.

Dolna część okna zawiera Edytor raportów(podgląd zadania, które wskazywane jest przez podświetlenie). Pod prawym klawiszem myszki jest opcja wydrukowania tylko bieżącej strony widocznej w podglądzie.

Listę zadań można filtrować korzystając z dwu menu. Górne pozwala na wybór rodzaju zadania (według rodzaju obliczeń) z którego pochodził raport, dolne uściśla tabelę projektu. Raport, który jest podświetlony na liście można bezpośrednio usunąć — Usuń raport. Możliwe jest zaznaczanie większej ilości raportów, zaznaczenie pokazywane jest w pierwszej kolumnie listy zadań. Sterowanie zaznaczaniem/odznaczaniem odbywa się z menu pod prawym klawiszem myszki lub przyciskiem Zaznaczanie. Wybrane zadania można usunąć — Usuń zaznaczone raporty, posortować (po nazwie, dacie i godzinie, nazwie tabeli roboczej) — Sortowanie. Jeśli użyjemy w sortowaniu opcji Kolejność definiowana przez użytkownika, to porządek zadań jest taki jaki sami zdefiniujemy klawiszami Przesuń zadanie. Szukaj i Szukaj następny pozwala na wyszukiwanie w zaznaczonych raportach podanego ciągu znaków. Generuj spis raportów — tworzy z zaznaczonych na liście raportów dokument, który można wykorzystać przy składaniu operatu. Podgląd wydruku uruchamia edytor tekstu tworząc dokument, na który składają się zadania zaznaczone na liście Menadżera raportów. Użyte w nim nagłówek i stopka, a także styl czcionki tekstu i nazw zadań są zależne od ustawień poczynionych wcześniej w Opcje > Parametry raportów. Funkcje edytora raportów są zbliżone do edytorów typu Word, Writer. Na podglądzie widać pierwszą stronę raportu. Użytkownik może powiększać widok strony, przeglądać kolejne strony oraz edytować kolejne wiersze raportu. Do dyspozycji są narzędzia umożliwiające wstawianie i edycję tabel, włączanie ramek w polach tabel, wstawianie rysunków w formatach bmp i wmf, justowanie tekstu, znajdowanie i zastępowanie znaków, tworzenie list wypunktowanych i numerowanych, formatowanie parametrów czcionki i akapitu. Możliwe jest wstawienie fragmentu mapy w skali. Po kliknięciu dostajemy okienko z pytaniem o rozmiar pola na raporcie w centymetrach.

W kolejnym oknie wybieramy mapę i jej konkretny fragment. Dostępny jest także podgląd strony przed wydrukiem. Raport po zakończeniu edycji można zapisać w formatach rtf (co zapewnia zachowanie formatowania) html lub zwykłym tekstowym. Projektowanie szablonów raportów odbywa się po kliknięciu przycisku Szablony (ikona z kartką) zlokalizowanego obok Podgląd wydruku. Tworzenie szablonu raportu

Raporty.png