Wprowadzanie nowych danych WMS do klienta WMS

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wprowadzenie nowych danych WMS do klienta WMS
Kategoria:WMS
Powiązane hasła
Adresy serwisów WMS w Geoportalu 2
Open Street Map
Pobieranie map topograficznych
Klient WMS


Aby wprowadzić dane do klienta WMS, należy wywołać go klikając na ikonkę WMS na pasku narzędziowym w oknie mapie C-GEO, następnie wybrać z listy opcję Klient WMS. Potem kliknąć w oknie klienta WMS na ikonkę z "niebieskim ptaszkiem" Edytuj dane po prawej stronie okna. Wyświetli się wtedy okno, gdzie można podawać adres serwera WMS, np:

http://kolo.geoportal2.pl/map/geoportal/wms.php

Po wprowadzeniu tego tekstu i przejściu do innego pola odczytane zostaną dane serwera WMS:

  • nazwa,
  • odwzorowanie,
  • format rastra,
  • zakres danych,
  • warstwy dostępne;

Wówczas można wybrać, czy chcemy korzystać ze wszystkich udostępnionych danych,czy tylko z wybranych. Warto również zwrócić w tym miejscu uwagę na format pobieranego pliku: image/png lub image/jpg;

Po ustaleniu tych parametrów wracamy do okna głównego klienta WMS i zaznaczamy dodane źródło danych WMS, następnie włączamy przycisk Pracuj w trybie online - od tego momentu podczas pracy na mapie pobierane są dane z wybranego źródła.

Oczywiście będą one widoczne w skali, dla której zostały przygotowane przez wystawcę danych (czyli np. nie mniejszej niż 1:10000), więc jeśli pomniejszymy mapę to w pewnym momencie obraz WMS zniknie.

Ponadto nie zawsze w danym momencie serwer WMS działa i dostarcza dane.

Podstawowy warunek korzystania z Klienta WMS - dostęp do Internetu i mapa w C-Geo w jednym z państwowych układów współrzędnych (1965/1992/2000).

Rys.jpg