Wycięcie enklawy w obiekcie

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wycięcie enklawy w obiekcie
Kategorie Mapa
GML
Powiązania Edytor mapy obiektowej
Obiekt zamknięty
Enklawa

Wycięcie enklawy w obiekcie - Często wśród naszych użytkowników pada pytanie, czy jest możliwość przecięcia dwóch obiektów zamkniętych w taki sposób, aby jeden wyciął w drugim enklawę.

Oczywiście nadal możemy narysować enklawę wokół obiektu zgodnie z opisem: Enklawa , natomiast kłopot pojawia się w przypadku, gdy mamy już obiekt na mapie (na przykład z importu pliku GML lub DXF) i nie chcemy lub nie możemy go usunąć i narysować od nowa.

Przykład Po imporcie na mapie mamy działkę z użytkiem, na której zamierzyliśmy nowy budynek i chcielibyśmy zmienić pod nim rodzaj użytku, co wiąże się z wycięciem w istniejącym użytku „dziury” i z narysowaniem nowego. W jaki sposób to zrobić?

Enk1.png

Wyłączamy z widoczności wszystkie warstwy oprócz tej jednej, na której mamy narysowane obiekty. Warstwa ta musi być edytowalna. UWAGA – w przypadku, gdy narysowaliśmy już oba obiekty, które mają przeciąć się ze sobą i są one na tej samej warstwie (tak, jak w przypadku z użytkiem) to obiekt – enklawa przy operacji rozcinania zostanie usunięty i trzeba będzie skartować go ponownie.

Enk2.png

2. Następnie zaznaczamy obiekt, w miejscu którego ma zostać wycięta enklawa i wybieramy z palety Obliczenia narzędzie Przycięcie mapy , a następnie wybieramy dwie opcje z listy:

- Pozostaw treść mapy znajdującą się na zewnątrz wskazanego obszaru - Zapisz jako wielolinie/multipoligon

Enk3.png

Następnie wybieramy opcję Przytnij do wskazanego obiektu i otrzymujemy obiekt zamknięty z wyciętą enklawą.

Enk4.png

Porada:: W przypadku, gdy obiekty przecinające się są na różnych warstwach i nie chcemy drugi raz rysować obiektu wewnętrznego wystarczy założyć dodatkową, roboczą warstwę i skopiować na nią obiekt wewnętrzny ( prawy klawisz myszy na obiekcie -> Kopiuj na… -> wskazujemy warstwę), a następnie pozostawić w widoczności tylko warstwę z obiektem roboczym oraz z obiektem, w którym chcemy wyciąć enklawę.

Enk5.png

Więcej na [1]