31-08-2012 GUGiK opublikował na swojej stronie internetowej obszerne wyjaśnienia do przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 9 listopada ubiegłego roku. Są one dostępne na poniższej stronie i wywołały równie duże kontrowersje jak samo rozporządzenie.
Dochodzą do mnie głosy użytkowników C-Geo, którzy pytają się kiedy wprowadzimy zmiany w sposobie obliczania odchyłki powierzchni, tak aby dostosować się do wspomnianych wyjaśnień. Niestety, GUGiK popełnił kolejny błąd: we fragmencie wyjaśnienia traktującym o wzorze na odchyłkę powierzchni nie napisał, że sprostowanie dotyczy nie samego wzoru ale opisu jego składowych, gdyż w rozporządzeniu popełniony został błąd w opisie do wzoru:
Błąd został popełniony w opisie drugiej składowej wzoru, opis ten powinien brzmieć:
„kwadrat najkrótszej przekątnej znajdującej się naprzeciw punktu o numerze i-tym”.
Jeszcze lepiej byłoby, gdyby całość została opisana tak:
,,di-1, i+1 – najkrótsza przekątna znajdująca się naprzeciw punktu o numerze i-tym''
Moim zdaniem, opis tego elementu powinien w całości inny, taki jak w tekście naukowca z Olsztyna, pana doktora Adama Doskocza:
,,di-1, i+1 – przekątna wieloboku, łącząca punkt i-1 z punktem i+1, gdzie i=1,2,...,n, przy czym wierzchołki o numerach 0 i n+1 oznaczają odpowiednio wierzchołki o numerach n i 1''
Przy takim wyjaśnieniu nie ma miejsca na wątpliwości dla każdego kto to analizuje.
Korzystając z okazji zauważmy, że wyjaśnienia GUGiK nie mają mocy prawnej i można je jedynie traktować jako zalecenia.
GUGiK korzystał z opracowania właśnie tego naukowca z UWM w Olsztynie, z którego został wykorzystany powyższy wzór (str 31):
Adam Doskocz;Dokładność obliczania pola powierzchni ze współrzędnych płaskich prostokątnych;Acta Sci. Pol., Geodesia et Descriptio Terrarum 10(3) 2011, 29-44
Publikację tę można pobrać: TUTAJ
Jerzy Biegalski