Eksport do AutoCad
Eksport symboli do AutoCAD'a | |
---|---|
Kategorie | Kategoria:Import/eksport |
Ścieżka w programie | Plik --> Eksport --> AutoCad DXF/DWG |
Powiązania | Eksport rastra do AutoCAD'a |
Eksporty uwagi ogólne | |
Eksport przekroju do AutoCAD'a | |
Eksport symboli do AutoCAD'a |
Eksport do AutoCad'a - opcja jest aktywna tylko wtedy, gdy okno mapy jest włączone. W oknie dialogowym wypisane są wszystkie
Warstwy dostępne na mapie. Krzyżyk w pierwszej kolumnie oznacza, że dana warstwa będzie eksportowana. Program ostrzega, jeśli nazwa
warstwy jest dłuższa niż 30 znaków gdyż starsze wersje AutoCad'a z zasady obcinały nazwy warstw do 30 znaków co może powodować błędy, w przypadku gdy różnice w stosowanych nazwach warstw C-Geo występują na dalszym miejscu niż trzydzieste. Eksportując rysunek do AutoCad'a w wersji sprzed kilku lat można to ostrzeżenie zignorować.
W celu wyłączenia Warstwy z eksportu należy ustawić podświetlenie w odpowiednim wierszu i nacisnąć klawisz <F5> lub kliknąć myszką w pierwszej kolumnie. Wybór warstw mapy ułatwiają funkcje znajdujące się pod prawym przyciskiem myszki. Pozwalają one na zaznaczenie pojedynczego wiersza, zaznaczenie wszystkich warstw, odznaczenie wszystkich, zaznaczenie odwrotne, a także zaznaczenie tych warstw które są aktualnie ustawione jako widoczne w oknie legendy.
Możliwe jest wstawienie do punktów bloków z danymi: Nr, X, Y, H –- do wyboru. Takie bloki czyli odpowiedniki symboli w C-Geo mają w widoku AutoCad'a wyświetlaną odpowiednią informację jako adnotacja. Wspomaga to np. łączenie punktów o znanej numeracji.
Wysyłanie bloków 3D i Obiektów 3D ma sens jedynie wtedy, gdy obiekty mapy faktycznie posiadają informację o rzędnych. Przykładowo, siatka trójkątów wyeksportowana z zadania w obliczaniu objętości i warstwic do mapy, na mapie C-Geo jest wyświetlana oczywiście jako dwuwymiarowa. Jednak skoro jest efektem modelowania terenu, to węzły siatki posiadają pełne przestrzenne współrzędne i siatkę można wyeksportować jako obiekt 3D do dwg/dxf. Umożliwia to wizualizację terenu w innych programach.
Uwaga!
- Niektóre platformy CAD mają problem z wczytaniem plików które w nazwach warstw posiadają polskie znaki. W niektórych szablonach nazwy warstw zawierają polskie znaki wówczas mogą wystąpić takie problemy np. w przypadku wykonywania eksportu do dxf mapy z szablonu GeoInfo. W takiej sytuacji należy włączyć opcję "Usuń polskie litery z nazw warstw".
- Niektóre programy czytające format DXF nie akceptują zapisu współrzędnych w postaci wykładniczej. Dotyczy to także firmware'u niektórych instrumentów pomiarowych. W takich wypadkach należy zaznaczyć opcję Zaokrąglaj współrzędne.
Łącznie z treścią wektorową możemy także eksportować rastry tiff oraz ilustracje umieszczone na mapie C-Geo. W parametrach eksportu do DXF trzeba włączyć opcję Dołącz rastry. Ułatwia to przekazywanie mapy zleceniodawcom (przed wprowadzeniem tej opcji raster należało wstawić do mapy przy pomocy programu cadowskiego, wykorzystując komendę insert image).
UWAGA! Modyfikowany w C-GEO raster należy najpierw zapisać, usunąć dotychczas podczytany i zaczytać ten który przed chwilą się wyeksportowało. Eksport do AutoCAD wysyła raster, który jest zaczytany do mapy (oryginalny), wiec na mapie przed zapisem do DWG musi być zaczytany raster po modyfikacjach.
W sekcji Zakres dla siatki kwadratów można za pomocą ikonek wybrać czy w pliku DXF wysyłać siatkę kwadratów z zakresie aktualnego widoku mapy czy całej mapy.
Warstwice mogą być eksportowane do dxf z wysokościami punktów szkieletowych (oczywiście wymagane jest aby punkty te posiadały wysokości), ułatwia to obrazowanie mapy 3D w programach CAD. Decydujemy także o wersji pliku dxf lub dwg, jeśli nie mamy narzuconej wersji, to proponujemy wybrać wersję 2000- jest najbardziej uniwersalny.
W zakładce Parametry należy wprowadzić nazwę typu linii AutoCad'a odpowiadającej typowi linii w eksportowanej warstwie (jeżeli użytkownik AutoCad'a nie ma zdefiniowanych właściwych (geodezyjnych) typów linii, powstaną linie ciągłe). Uwaga - poniższe kody dotyczą eksportu mapy zrobionej przy pomocy "starych" kodów K-1. Eksport dla mapy wykonanej według zasad z nowego Rozporządzenia o mapie zasadniczej nie wymaga tych ustawień.
W zakładce Obszar eksportu można ustalić czy eksportowane będą wszystkie obiekty czy tylko zawartość okna mapy lub obiekty zaznaczone w bazie danych (np. poprzez zapytanie SQL).
Obszar eksportu:
- wszystkie obiekty - eksportowi podlega cała mapa oraz wszystkie obiekty na niej się znajdujące oczywiście wybrane we wcześniejszym oknie warstw.
- tylko zawartość okna mapy - eksport obejmuje obszar aktualnego okna mapy, w tej opcji mamy również udostępniony wybór, czy eksportowi mają podlegać obiekty w całości widoczne w oknie mapy.
- wybrane godłem/zakresem - wpisujemy godło mapy lub zakres, który będzie wyeksportowany.
Podczas wykonania eksportu możemy również wyodrębnić tylko te obiekty, które zostały zmodyfikowane w określonych ramach czasowych.