Eksport do GML
Eksport do GML | |
---|---|
Kategorie | Import/Eksport GML |
Rozszerzenie dla pliku | .gml |
Powiązania | Import GML |
Eksport do GML - eksport pliku z programu C-Geo do formatu GML zgodnie ze standardem określonym w Rozporządzeniach o Mapie Zasadniczej, BDOT500, GESUT i EGiB.
Aby rozpocząć pracę z projektem należy stosować się do wskazówek zawartych w tym artykule: Import GML
Po zakończeniu pracy na projekcie należy go wyeksportować jako XML-GML Mapa Zasadnicza 2021 jak na poniższym rysunku (Plik - Eksport - XML-GML Mapa Zasadnicza 2021).
- Pojawia się pytanie o nazwę i lokalizację pliku po eksporcie - wpisujemy nazwę, wybieramy lokalizację, klikamy Zapisz. Program domyślnie proponuje zmienną Id. zgłoszenia o ile jest uzupełniona w danych projektu, a jeżeli nie to wówczas nazwę tabeli z której wykonywany jest eksport.
- Następnie pojawia się pytanie o kontrolę etykiet - Czy przeprowadzić kontrolę etykiet?
- KONTROLA ETYKIET DOTYCZY TYLKO EKSPORTU GML 2015. PRZY GML 2021 PUNKT 2 JEST POMIAJNY
- Jeśli zatwierdzimy przyciskiem TAK program wykona kontrolę, która sprawdza, czy obiekty, które mogą mieć etykiety mają je na mapie oraz czy ich tekst pokrywa się z wartościami w bazie danych. Otrzymamy wtedy komunikat:
- Po jego zatwierdzeniu zostaną oznaczone na mapie oraz w bazach danych obiekty, które nie mają lub mają niepoprawne etykiety.
- Uwaga! Kontrola ta sprawdza wszystkie obiekty, również pochodzące z importu, a nieedytowane. Warto dodatkowo mieć na uwadze zasady generalizacji redakcji mapy - czasem lepiej pomijać niektóre etykiety po to, aby zachować czytelność mapy.
- W kolejnym kroku wyświetlone zostaje właściwe okno eksportu, poniżej omówiono poszczególne ustawienia:
- lista warstw - z listy można wybrać warstwy, które chcemy eksportować; domyślnie zaznaczone są wszystkie. Po kliknięciu na tę listę uzyskujemy kilka dodatkowych opcji zaznaczania warstw. Ważne jest to, że eksportowane są tylko warstwy, które są zgodne z Rozporządzeniem;
- Tylko obiekty zaznaczone w bazie - eksport tylko tych wybranych obiektów, które są aktualnie zaznaczone w bazach danych;
- Zamieniaj współrzędne (x<>y) - zamiana współrzędnych podczas eksportu. Opcja, z której nie korzysta się do eksportów plików GML dla ODGiK, zastosowanie może mieć przy eksporcie do programów GIS'owych;
- Rzędne wysokości przewodów elastycznych do 0.1m - eksport rzędnych na przewodach elastycznych z dokładnością do 10cm;
- Eksportuj atrybut numer operatu - gdy opcja jest zaznaczona do pliku GML eksportowany jest atrybut numerOperatu, który standardowo nadawany jest obiektom dopiero po przyjęciu pliku do zasobu przez ośrodek.
- Bez archiwum obiektów zmodyfikowanych, Bez archiwum obiektów usuniętych - eksport obiektów bez ich poprzednich wersji (historii) tzn. jeśli zmodyfikowaliśmy lub usunęliśmy obiekt pochodzący z importu pliku GML to nie zostanie wysłana informacja o tej modyfikacji/usunięciu. Podczas eksportu plików GML dla ODGiK nie zaleca się korzystania z tej opcji - wysłana powinna zostać cała historia modyfikacji.
- Bez etykiet - eksport pliku GML bez etykiet. Opcja niezalecana do eksportów plików GML dla ODGiK.
- Walidacja (wymagany dostęp do internetu) - opcja, która wywołuje kontrolę pliku GML; nieaktywna, gdy eksportujemy plik GML do wielu plików z podziałem na bazy. Więcej w Walidacja .
- Dołącz dane podmiotowe EGiB - specyficzna opcja dla prac geodezyjnych - ewidencyjnych. Po zaznaczeniu tej opcji do eksportowanego pliku GML do bazy EGiB dołączone zostają dane podmiotowe pochodzące z wcześniej importowanego do tego projektu pliku.
- Nie wysyłaj referencji do brakujących obiektów - z tej opcji zalecamy korzystać tylko, gdy wykonujemy eksport od daty modyfikacji. Pozwala na pominięcie relacji do obiektów, których nie ma w pliku. Przykład: zaimportowano jezdnię wraz z punktami wysokościowymi. Zmodyfikowano tylko jezdnię, ale nie ruszano punktów. Eksportując od daty modyfikacji bez włączonej tej opcji w pliku znajdzie się jezdnia oraz relacje do punktów wysokościowych, zaś samych punktów nie będzie. W C-GEO oraz w niektórych programach w ośrodkach może pojawić się błąd "Brak obiektu, do którego jest referencja". Opcja zalecana dla eksportów do Ewmapy.
- Wysyłaj współrzędne z dokładnością do 8 miejsc po przecinku - UWAGA!!! TYLKO DO EKSPORTÓW DO EWMAPY. Opcja konieczna, gdy ośrodek prowadzi zasób z dokładnością wyższą niż wymagana w przepisach.
- Od daty modyfikacji - opcja konieczna, jeśli chcemy wykonać tzw. eksport różnicowy. Oznacza to, że w pliku znajdą się tylko obiekty nowe, zmodyfikowane oraz usunięte, bez obiektów niezmodyfikowanych. Datą modyfikacji jest data rozpoczęcia pracy na projekcie lub tabeli (można ją podejrzeć w "Więcej..." na liście projektów - jest ona tożsama z datą utworzenia). W większości przypadków wystarczający jest wybór samej daty, nie ma potrzeby wyboru dokładnej godziny. Wybór godziny ma sens tylko w sytuacji, kiedy otrzymaliśmy plik z ośrodka, opracowaliśmy i eksportujemy w tym samym dniu.
- Eksportuj obiekty z relacji w modyfikowanych obiektach - z tej opcji zalecamy korzystać tylko, gdy wykonujemy eksport od daty modyfikacji. Pozwala rozszerzyć zakres eksportu o obiekty niezmodyfikowane, ale powiązane relacyjnie z tymi, które były modyfikowane. W niektórych ODGiK wymagany jest taki eksport, zamiast wydawania wszystkich obiektów (bez daty modyfikacji).
- Przestrzeń nazw (...) - numery baz BDOT, GESUT, EGiB. Więcej tutaj: Przestrzeń nazw . Opcja Zaznacz/Odznacz przy poszczególnych bazach zaznacza/odznacza warstwy danej bazy do eksportu.
- Export do wielu plików z podziałem na bazy - opcja pozwala na eksport kilku plików z podziałem na bazy BDOT, GESUT, EGiB (w zależności od tego, które bazy wybierzemy do eksportu poprzez Zaznacz/Odznacz). Utworzone pliki mają tą samą nazwę z dopiskiem wskazującym na daną bazę. Przy włączonej tej opcji walidacja jest nieaktywna.
- Zapisz w pliku ZIP - wyeksportowany plik (lub pliki GML z podziałem na bazy) jest dodatkowo pakowany do pliku ZIP (GIF poniżej).
- Po zatwierdzeniu i eksporcie pojawia się statystyka wyeksportowanych obiektów, czyli zestawienie obiektów nowych, zmodyfikowanych i usuniętych, którą można otworzyć, a następnie zapisać w notatniku.
Więcej na
Eksport do TurboEWID
Eksport mapy przeznaczonej do systemu TurboEWID przebiega według kroków opisanych powyżej. Różnicą jest wybór opcji eksportu w zakładce Plik - Eksport, gdzie należy wybrać XML-GML Mapa Zasadnicza 2021 TurboEwid.
Następnie postępować w ten sam sposób jak opisano to wyżej w punktach od 1 do 4 z tym że w kroku 3 w oknie eksportu GML została zaznaczona opcja Bez archiwum obiektów zmodyfikowanych oraz Od daty modyfikacji.
W C-GEO w wersji z lipca 2024 i w nowszych nie ma już osobnej opcji eksportu do TurboEwid ponieważ program w standardowym eksporcie GML ("Export - XML-GML Mapa Zasadnicza 2021") rozpoznaje czy wykonać eksport z dodatkowymi parametrami zgodnymi z dotychczasowym eksportem do TurboEwid czy pozostawić podstawowe ustawienia.
Program rozpoznaje to na podstawie obiektów w importowanym na początku pracy pliku GML. Jeżeli znajdują się w nim obiekty kodowane według innych rozporządzeń niż obecnie obowiązujące, wówczas program w oknie eksportu domyślnie zaznaczy wyżej wymienione opcje.
Jak sprawdzić jakie relacje utworzyły się między obiektami podczas eksportu (tzn. co do czego się przypisało?)
Należy otworzyć wyeksportowanego GML’a przeglądarką internetową lub notatnikiem z funkcją kolorowania składni XML’a (np. Notepad++) i wyszukujemy odpowiednio pola, które odpowiadają za relacje, czyli przykładowo:
- budynekZBlokiemBud w obiekcie EGB_BlokBudynku – powinien być wypełniony referencją do identyfikatora EGB_Budynek
- budynekZElementamiZwiazanymi w obiekcie EGB_ObiektTrwaleZwiazanyZBudynkiem – również powinien być wypełniony referencją do identyfikatora EGB_Budynek
- rzednaObiektu dla urządzeń GESUT który opisuje punkt wysokościowy – powinien być wypełniony referencją do obiektu GES_Rzedna.
Podobnie jest z innymi relacjami w GML’u – trzeba tylko znać nazwę atrybutu, w którym wpisana jest referencja – zwykle w rozporządzeniach jest to opisane jako association.