Informacja o obiektach (baza danych)

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Informacja o obiektach
Kategoria:Paski narzędzi
Pasek Narzędzia

Informacja o obiektach (baza danych) — włączenie/wyłączenie funkcji wyświetlania informacji o obiektach. Ikona na pasku Narzędzia : Info1.png


Włączenie tej funkcji powoduje:

  • po wybraniu myszką punktu: ustawienie odpowiadającego mu wiersza w tabeli współrzędnych (o ile okno tabeli jest otwarte), otwarcie i ustawienie odpowiedniego rekordu w okienku zbiorów danych (o ile zbiór dla punktów został założony),
  • po wybraniu myszką obiektu liniowego (powierzchniowego lub nie): otwarcie i ustawienie odpowiedniego rekordu w okienku zbiorów danych (o ile zbiór dla obiektów z danej warstwy został założony).

Okno baz danych obiektów mapy działa podobnie, jak jest w oknie tabeli współrzędnych, umożliwia to między innymi łatwe zaznaczanie, grupowanie, filtrowanie, wielopoziomowe sortowanie obiektów, obsługę słowników w tej tabeli.

Informacje o obiektach1.png

Znaczenie przycisków okna zbioru danych

Informacja o obiektach.png

  1. Menu - zawiera pozycje:
    • Zaznaczone obiekty:
      • wypełnij szrafurą,
      • zmień styl w aktualnej bazie,
      • zmień styl we wszystkich bazach,
      • zaznacz w tabeli punkty obiektów,
      • zaznacz w tabeli punkty obiektów (z wszystkich baz),
      • oznaczaj na mapie (włączone dla wszystkich warstw, włączone dla aktualnej warstwy, kolor linii, grubość linii, drukuj oznaczenie na drukarce),
      • kopiuj na inną warstwę,
      • przenieś na inną warstwę,
      • wstaw teksty z mapy do wybranej kolumny (przydatne np. do przypisania opisów przewodów, np. kd300, do obiektów bazy danych),
    TekstyBaza.png
    • wyznacz centroidy,
    • wstaw etykiety,
    • zaznacz w module SWDE/EGiB,
    • Przywróć stan oryginalny obiektów w aktualnej bazie,
    • Przywróć stan oryginalny obiektów we wszystkich bazach,
    • usuń,
    • Zaznacz w tabeli punkty obiektów,
    • Zaznacz te punkty które są aktualnie zaznaczone w tabeli,
    • Przenumerowanie,
    • Kopiuj zawartość kolumny,
      • do innej kolumny w bazie danych
      • do tabeli
    • Eksport do formatu DBF/TXT — eksport danych do formatu DBF lub formatu tekstowego. Wybrane obiekty można wyeksportować wybierając również pola bazy danych do eksportu.
    • Import z pliku tekstowego — wypełnianie pól danymi z zewnętrznego pliku.
    • Wykres — wartość wybranej kolumny ze zbioru danych (lub różnica wartości z dwu wybranych kolumn) może posłużyć do stworzenia rysunku trójwymiarowego w formie siatki trójkątów. Wartości z wybranej kolumny są wtedy traktowane jak wysokość przy tworzeniu numerycznego modelu terenu. Do wykonania rysunku niezbędne są jeszcze dwie kolumny z wartościami X oraz Y.
    • Model 3D — możliwość tworzenia poglądowego Numerycznego Modelu Terenu (DTM).
    • Ustaw widoczność kolumn — możemy pozostawić w oknie bazy danych jedynie potrzebne kolumny.
    • Zaawansowany edytor zapytań SQL — Konstruktor zapytań pozwala na lepsze wykorzystanie możliwości języka zapytań jakim jest SQL. Warunki do zapytania mogą dotyczyć działań arytmetycznych jak i logicznych. Najprościej można napisać, że zapytanie wygląda tak: SELECT coś (wszystko?) FROM (skąd) co spełnia warunek WHERE. Konstruktor zapytań pomaga stworzyć takie zapytanie do otwartej akurat bazy danych.
    Przykład: Wybierz obiekty, których Powierzchnia jest mniejsza niż 1000 m2.
    KonstruktorZapytan1.png
    KonstruktorZapytan2.png
  2. Pasek grupowania — uruchamia pasek grupowania. Aby pogrupować tabelę po określonej kolumnie należy przeciągnąć jej nagłówek na pasek grupowania.
  3. Struktura — otwarcie okna definiowania struktury zbioru danych.
    W przypadku pracy na gotowych szablonach i zestawach kodów przygotowanych do eksportu plików zgodnych z oficjalnymi schematami aplikacyjnymi nie zaleca się modyfikacji struktury zbioru danych, ponieważ wówczas istnieje ryzyko że wyeksportowany GML nie będzie prawidłowy.
  4. Przenieś na mapę — przeniesienie informacji ze zbioru danych na mapę. Dotyczy chociażby atrybutów z bazy GeoInfo. Opcja umożliwia umieszczenie na mapie danych z jednej kolumny. Wyboru kolumny dokonuje się przez umieszczenie podświetlenia w odpowiedniej kolumnie. Można wstawić opis dla jednego obiektu lub dla wszystkich obiektów w bazie. Kolejność klikania wyjaśnia rysunek.
    PrzeniesNaMape.png
    Powiedzmy, że chcemy wstawić do mapy napisy z baz danych podłączonych do warstw zaimportowanych ze wspomnianego już GeoInfo.
    1) Wciskamy ikonę Informacja o obiektach.
    2) Zaznaczamy myszką dowolny obiekt ze znajdujących się na warstwie, z której chcemy wstawić obiekty(np. klikamy na działkę, punkt graniczny itp.).
    3) Pojawia się okno bazy danych, wstawiamy kursor do kolumny z której wartości chcemy wstawić na mapę (w który wiersz klikamy, nie jest istotne). Np. klikamy na kolumnę z numerami działek.
    4) Klikamy przycisk Przenieś na mapę > Do wszystkich obiektów.
    Dane z wybranej kolumny przenoszone są w postaci napisów wstawianych: dla obiektów zamkniętych - w środku obiektu, dla obiektów otwartych - nad środkowym bokiem obiektu, dla obiektów punktowych - obok obiektu.
    Po wybraniu opcji w oknie dialogowym należy ustawić rodzaj, wielkość (w mm) i styl czcionki oraz pozycję, w której umieszczany będzie napis: Pozycja stara — jeżeli napisy były już przeniesione na mapę, nowy napis umieszczony będzie w starym miejscu (jeżeli były wykonane przesunięcia tekstów zostaną one zachowane), Pozycja automatyczna — napisy są wstawiane w punkcie wyliczonym wg zasad opisanych powyżej (wszystkie przesunięcia redakcyjne zostaną zignorowane), Kasuj — powoduje usunięcie przeniesionych wcześniej napisów z mapy, Dodaj — umożliwia wprowadzenie kolejnego opisu w nowym wierszu, np. gdy w bazie są nazwy i numery obiektów w osobnych polach, można umieścić obie te informacje poprzez wprowadzenie najpierw pierwszej (opcja Pozycja automatyczna), a potem drugiej informacji (opcja Dodaj). Napis jest umieszczany na warstwie edytowalnej (więc nie musi to być ta sama warstwa na której znajduje się baza danych z której wyciągamy napis).
  5. Zaznacz/Zaznaczanie atrybutem w bieżącej lub wszystkich bazach — zaznaczenie obiektów według wybranych kryteriów.
    Pod ikoną znajduje się opcja Zaznacz obiekty kryterium dat lub numerem operatu (we wszystkich bazach), która pozwala na zaznaczenie na mapie wszystkich obiektów, które spełniają wybrane kryteria.
    MapaPorowZTerenem2.png
    W oknie uzupełnić kryteria według których zostaną zaznaczone obiekty. Ważne jest aby uzupełnić tylko atrybuty jednoznacznie wskazujące pożądane obiekty, ponieważ narzędzie zaznacza te elementy, które spełniają wszystkie uzupełnione pola. Przykładowo w razie potrzeby zaznaczenia wszystkich nowych i zmodyfikowanych obiektów na mapie należy uzupełnić pole Od: w sekcji Data modyfikacji. Jeżeli uzupełniono by również datę utworzenia wówczas na mapie i w bazie danych zostały by oznaczone tylko obiekty które spełniają oba te kryteria, a więc same obiekty nowo utworzone bez tych zmodyfikowanych które mają wcześniejszą datę utworzenia.
    W sekcji Inne pole możliwe jest zaznaczanie na podstawie dowolnie wybranego atrybutu z obecnie otwartej w podglądzie bazy. Więcej o działaniu narzędzia w filmie [1]
    Możliwe jest także zaznaczanie rekordów w bazie danych wychodząc od okna mapy — klikamy na obiekty mapy (wybierając je pojedynczo lub kilka, z wciśniętym <Ctrl> - prawy klawisz myszki - Zaznaczone na mapie oznacz w bazie danych.
  6. Znajdź — wyszukanie rekordu z szukanym wyrażeniem. Wyszukiwanie prowadzone jest wg kolumny, w której znajduje się podświetlenie.
  7. Znajdź i zamień — wyszukiwanie wyrażenia w bazie i zamiana na inne wyrażenie.
  8. Oblicz — obliczenie powierzchni lub długości (obwodu) obiektów i wpisanie jej do kolumny, która ma nadany typ Powierzchnia. Jeżeli nie ma takiej kolumny, wyświetlana jest lista kolumn typu rzeczywistego, do których możliwe jest wpisanie obliczonej powierzchni.
  9. Wstaw X, Y, H — dodanie do zbioru danych kolumny X, Y i (lub) H, do której automatycznie przypisywane są współrzędne punktów. Opcja ta jest aktywna tylko dla zbioru danych dla punktów.
  10. Pokaż obiekt — odnalezienie na mapie obiektu odpowiadającego podświetlonemu wierszowi w oknie bazy danych. Mapa jest przeskalowywana tak, aby pokazać wybrany obiekt.
  11. Drukuj — wydruk oznaczonych (znak X w kolumnie Ozn rekordów z bazy danych.)
  12. Wybierz SQL — otwarcie okna wybierania obiektów funkcją SQL. Jest to mniej skomplikowany wariant niż opisany powyżej zaawansowany edytor zapytań SQL. Jeżeli w bazie danych znajdują się informacje o obiektach (np. numer, powierzchnia, inne cechy), dzięki funkcji SQL można wybrać obiekty (np. działki) spełniające określone warunki (np. o powierzchni większej od 50 arów i numerach do 150). W tym celu należy uruchomić okno bazy danych (menu Dane > okno Zbiory danych), następnie otworzyć tabelę zawierającą dane działek. Rysunek przedstawia obraz operacji na bazie danych założonych dla działek, która składa się z pól: Numer_działki, Kod, Powierzchnia. Dodatkowo jest widoczne pole Ozn, które zawierać będzie oznaczenia wybranych przez użytkownika obiektów. Po kliknięciu w polu Działanie w wierszu Numer_działki, należy ustalić rodzaj działania, w tym wypadku znak < i w polu Warunek wartość 100, następnie w wierszu 'Powierzchnia, w polu Działanie wybrać znak > i w polu Warunek wartość 50. Po wprowadzeniu tych informacji i naciśnięciu przycisku Podgląd można zobaczyć wybrane działki. Natomiast po naciśnięciu przycisku Zaznacz, wszystkie wybrane obiekty zostają zaznaczone (w kolumnie Ozn pojawi się znak X). Ilość znaków wpisywanych w oknie wyszukiwania SQL w bazie danych C-Geo – do 255. Po zamknięciu okna SQL, wybrane (oznaczone) działki można wydrukować (przycisk Drukuj) wybierając, jakie informacje (pola z bazy danych) mają być drukowane.
  13. Podłączenie zewnętrznej bazy danych typu Access
  14. Podłączenie zewnętrznej bazy danych typu DBase
  15. Włączenie przeglądania pól typu MEMO i OLE — Technika OLE pozwala na włączenie np. rysunków do obiektów C-Geo i późniejsze ich przeglądanie. W celu włączenia obiektu OLE należy dodać odpowiednie pole do struktury bazy, na wybranym obiekcie ustawić się myszką na właściwej kolumnie(typu OLE), kliknąć prawym klawiszem myszki, wybrać opcję Edytuj obiekt OLE. Wówczas pokaże się okno edycji i wstawiania nowego obiektu OLE. Aby wstawić nowy obiekt należy nacisnąć Wczytaj obiekt OLE i wybrać opcję Utwórz z pliku, wtedy pokaże się okno wyboru pliku z dysku. Po wybraniu pliku, należy nacisnąć Zapisz do zbioru danych. Zapisany obiekt OLE będzie widoczny na ekranie okna bazy danych.
  16. Wstaw wartość specjalną atrybutu GML — możliwość wstawienie wartości specjalnej do wartości atrybutu (nie stosuje się, brak danych, tymczasowy brak danych, nieznany, zastrzeżony)
  17. Baza osób, firm i instytucji — podmioty połączone z lokalną bazą danych
  18. Modyfikacja danych przez zapytanie SQL — opis w osobnym artykule
  19. Wypełnij pole — możliwość hurtowej zmiany wartości atrybutów dla zaznaczonych w tabeli bazy danych obiektów
  20. Przywróć stan oryginalny obiektu — przycisk powoduje cofnięcie wszystkich modyfikacji wykonywanych na zaznaczonym obiekcie. Funkcja ma zastosowanie w przypadku obiektu zaimportowanego z pliku GML, a następnie zmodyfikowanego. Pozwala na cofnięcie do stanu pierwotnego tego obiektu, czyli zgodnego ze stanem w pliku GML z ośrodka. Więcej o działaniu narzędzia w artykule Przywracanie stanu oryginalnego obiektu.

W oknie baz danych aktywne jest także menu podręczne (dostępne po naciśnięciu prawego klawisza myszki):

  • Wpisz wartość specjalną — możliwość wstawienie wartości specjalnej do wartości atrybutu (nie stosuje się, brak danych, tymczasowy brak danych, nieznany, zastrzeżony),
  • Zaznacz <F5> — oznaczenie wiersza bazy danych(w kolumnie Ozn wstawiony zostaje znak X),
  • Zaznacz wszystko <Ctrl+Z> — oznaczenie wszystkich rekordów bazy danych,
  • Odznacz wszystko <Ctrl+D> — usunięcie zaznaczenia dla wszystkich rekordów,
  • Zaznacz odwrotnie – zamienia zaznaczenie pomiędzy rekordami,
  • Zaznacz obiekty w grupie — selekcja punktów danego obiektu w tabeli,
  • Kasuj obiekt <Ctrl+K> — usunięcie podświetlonego obiektu ze zbioru danych i z mapy,
  • Edytuj obiekt <Ctrl+O> — wczytanie podświetlonego obiektu do edytora obiektów,
  • Edytuj obiekt OLE <Ctrl+E> — edycja obiektu typu OLE, opcja jest aktywna, jeśli podświetlenie znajduje się w kolumnie typu obiekt OLE,
  • Ustawienia pól <Ctrl+U> — informacja o tym, które pole pełni funkcję pola numeru i powierzchni,
  • Wypełnij pole <Ctrl+W> — wpisanie zadanej wartości dla tych obiektów, które w podświetlonej kolumnie nie są wypełnione.
  • Wyczyść pole (dla zaznaczonych wierszy) — czyści zawartość aktywnej komórki
  • Zmieniaj skale — umożliwia ustalenie czy wybrany obiekt ma zostać pokazany na mapie w takiej skali, aby był tylko on widoczny, czy ma być tylko odnaleziony i pokazany w takiej skali, w jakiej jest aktualnie widoczna mapa.
  • Ustaw widoczność kolumn — możliwość wyboru kolumn wyświetlanych w bazie danych
  • Importuj numer jednostki rejestrowej — import z pliku testowego

W oknie bazy danych na mapie, jest możliwość wypełniania pól wartościami wybranymi z odpowiedniego słownika dla zaznaczonych w bazie danych obiektów, do wersji z drugiej połowy 2016 roku nie było dostępu do wartości słownikowych, trzeba było wprowadzać z ręki odpowiednie wartości.