Najczęściej otrzymywane z ośrodków komunikaty błędów w plikach GML

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Plik GML przekazany przez geodetę do ośrodka jest tam sprawdzany i gdy odnalezione zostaną błędy uniemożliwiające przyjęcie pliku do zasobu wówczas sporządzone powinien zostać raport weryfikacji. Taki dokument zostaje przekazany geodecie i na jego podstawie dokonywana jest korekta błędów.

Przy komunikacie błędu wskazany powinien być konkretny obiekt którego on dotyczy. Jednoznacznym wskazaniem konkretnego obiektu jest podanie jego identyfikatora. Czasami zdarza się że komunikaty błędów są niezrozumiałe dla odbiorcy. Poniżej opisano te najczęściej pojawiające się błędy na raportach weryfikacji plików GML.

  • Komunikat: Brak obiektu do którego istnieje referencja
    Znaczenie: W niektórych systemach zarządzania zasobem obiekty przenoszone z GMLem nie łączą się w zakresie relacji z tymi w bazie ośrodkowej.
    Rozwiązanie: Eksport GMLa z wszystkimi obiektami na mapie (bez opcji eksportu obiektów od daty modyfikacji). Można również wykonać eksport ze wskazaniem daty modyfikacji z zaznaczoną opcją eksportu obiektów z relacji w modyfikowanych obiektach.
    EKsportZRealacjami.png
  • Komunikat: Brak kodu TERYT lub kod TERYT niezgodny ze słownikiem jednostek ewidencyjnych
    Znaczenie: Dotyczy obiektów w bazie EGiB, które posiadają atrybuty rozpoczynające swoje oznaczenie od numeru TERYT.
    Rozwiązanie: Zalecane jest tworzenie projektu ze wskazaniem numeru TERYT. W nowych obiektach w atrybutach z oznaczeniem numeru TERYT jest on wówczas uzupełniany automatycznie.
    ProjektZteryt.png
  • Komunikat: Brak pola: idPunktu dla obiektu
    Komunikat: Błąd w obiekcie. Brak atrybutu rodzajNawierzchni.
    Znaczenie: Komunikat wskazuje na brak wypełnionego w GML obowiązkowego atrybutu idPunktu lub rodzajNawierzchni. Błąd może występować analogicznie dla innych atrybutów obligatoryjnych w obiektach.
    Rozwiązanie: Podczas uzupełniania atrybutów nowych obiektów zwrócić uwagę na te zaznaczone na kolor czerwony.
    AtrybutyObligatoryjne.png
    Są to atrybuty obligatoryjne dla tych obiektów. Przed eksportem warto też przeprowadzić walidację w programie, która wskaże obiekty z nieuzupełnionymi atrybutami. Więcej na temat walidacji w artykule Walidacja 2021.
  • Komunikat: W pliku GML znaleziono przestarzały lub nieistniejący w repozytorium interoperacyjności schemat aplikacyjny SXD: EGIB.XSD, BDOT500.XSD, GESUT.XS
    Znaczenie: Komunikat wskazuje że w pliku znajduje się odniesienie do schematów aplikacyjnych, które nie wstępują w repozytorium interoperacyjności. Najczęściej ma to związek z różnicą w nazwie schematów w C-Geo i oraz w systemach w ośrodkach.
    Rozwiązanie: Niektóre systemy przyjmują pełną nazwę schematów wraz z jego wersją w repozytorium, a inne przyjmują same nazwy bez wersji. C-Geo jest przystosowane do poprawnego eksportu dla systemów zarządzania zasobem. Przykładowo aby nazwy schematów zostały przypisane prawidłowo dla systemu TurboEwid należy korzystać z opcji eksportu do GML zawierającego nazwę TurboEwid: Plik – Export - XML-GML Mapa Zasadnicza 2021 TurboEwid.
    EksportTurbo.png
  • Komunikat: Brak danych w odpowiadającym obiekcie PrezentacjaGraficzna (możliwy brak redakcji atrybutów)
    Znaczenie: Komunikat dotyczy braku części Prezentacja Graficzna, w której zapisywane są informacje o etykietach. Komunikat nie jest błędem tylko ostrzeżeniem że w kodzie znajdują się obiekty bez prezentacji graficznej.
    Rozwiązanie: Należy się upewnić czy wszystkie obiekty, które nie mają obowiązkową etykietę mają wysłaną prezentację graficzną. Szczególnie należy przyjrzeć się obiektom wskazanym przy komunikacie. Może się okazać że zgodnie z rozporządzaniem nie posiadają one obowiązkowej etykiety. Wówczas takie ostrzeżenie można zignorować.
  • Komunikat: Nieprawidłowa liczność relacji w obiekcie
    Znaczenie: Brak obligatoryjnej relacji lub przypisanie do obiektu relacji do większej ilości obiektów niż jest to dozwolone przez schemat.
    Rozwiązanie: Przed eksportem warto przeprowadzić walidację w programie C-Geo, która wskaże obiekty bez relacji lub z liczbą relacji niedozwoloną przez schemat. Więcej na temat walidacji w artykule Walidacja 2021.
  • Komunikat: Obiekt został zmodyfikowany po zrobieniu eksportu do modyfikacji
    Znaczenie: Komunikat jest zwracany w sytuacji gdy w tym na tym samym obszarze w jednym momencie pracuje dwóch geodetów. Jeżeli jeden z nich przekaże plik i zostanie on wczytany do bazy, a drugi geodeta odda obiekty z datą wcześniejszą niż te wczytane już do ośrodka.
    Rozwiązanie: W takiej sytuacji należy pobrać z ośrodka zaktualizowaną wersję GML i wykonać swoją modyfikację na nowym pliku. Można tego uniknąć korzystając z opcji importu różnicowego. Więcej na temat tego rodzaju importu w artykule Import różnicowy plików GML 2021.
  • Komunikat: Niepoprawna geometria dla obiektu GES_UrzadzeniaSiecElektroenerygetyczna.
    Znaczenie: Wskazuje na nieprawidłową geometrię obiektu. Błąd ten często dotyczy tak zwanego słupa łączonego.
    Rozwiązanie: W pierwszej kolejności należy się upewnić jakie geometrie są dozwolone dla obiektu w rozporządzeniu. Przykładowo słup łączony zgodnie z rozporządzeniu powinien zostać skartowany za pomocą multipunktu, a nie linii. Więcej na ten temat w artykule Multipunkt, multilinia i multipowierzchnia.
  • Komunikat: Brak polilinii kierunkowej w obiekcie
    Znaczenie: Brak polilinii kierunkowej we wskazanym obiekcie.
    Rozwiązanie: Takiego błędu również można uniknąć wykonując walidację w C-Geo (artykuł Walidacja 2021) przed eksportem pliku do ośrodka. Można podejrzeć punkty polilinii kierunkowej uwidaczniając atrybut w bazie danych.
    PoliliniaKierunkowaaa.png
  • Komunikat: Niedociągnięcie pikiety do linii
    Znaczenie: W C-Geo standardowo eksportuje się dokładność współrzędnych zgodnie z przepisami, czyli dwa miejsca po przecinku. Czasami baza w ośrodku prowadzona jest jednak z wyższą dokładnością, którą przyjmujemy przy imporcie i niestety, standardowy eksport powoduje błędy topologiczne, jak poniżej.
    Rozwiązanie: Rozwiązaniem jest opcja w eksporcie wysyłaj współrzędne do 8 miejsc po przecinku. Sam wybór wyższej dokładności pracy na mapie, nie ma wpływu na eksport, więc należy pamiętać o zaznaczeniu tej opcji.
    EksportDokladnosc.png

ODSZUKIWANIE OBIKETÓW RAPORTOWANYCH PRZEZ ODGiK JAKO BŁĘDNE

Raporty z ośrodków powinny jednoznacznie wskazywać na obiekt którego dotyczy błąd. Sposobem przekazania tej informacji jest podanie identyfikatora obiektu. Aby wyszukać obiekt o wskazanym ID otworzyć opcję w zakładce Mapa – Odszukaj na mapie (punkt, dane z bazy itp.).

OdszukajNaMapie.png

W oknie wyszukiwania przejść do zakładki Dane, a następnie wkleić identyfikator i zaznaczyć opcję lokalnyId. Następnie należy wyszukać obiekt za pomocą przycisku Szukaj, zaznaczyć obiekt na liści i wybrać przycisk Pokaż. Widok mapy zostanie zacentrowany na wyszukany obiekt.

Jeżeli błędne obiekty są wskazane w raporcie za pomocą współrzędnych również można przyciągnąć widok mapy do tej współrzędnej w zakładce Okrąg.

OdszukajPunkt.png

Należy wkleić współrzędne do okna X i Y, a wartość zbliżenia do punktu można ustalić w oknie r.

==