Porównywanie współrzędnych

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Porównywanie współrzędnych
Kategorie Moduły obliczeniowe
Rozszerzenie dla pliku .pwsp
Ścieżka w programie Obliczenia -> Porównywanie współrzędnych
Powiązania Kontrola punktów
Wykaz zmian danych ewidencyjnych dla punktów granicznych

Porównywanie współrzędnych - moduł obliczeniowy umożliwiający wprowadzenie punktów parami i porównanie ich. Porównywane są współrzędne punktów (X,Y) oraz wysokość.

Podobnie działa funkcja Kontrola punktów umożliwiająca kontrolę punktów o takich samych współrzędnych lub położonych blisko siebie podczas pracy na tabeli współrzędnych.

W wyniku obliczeń uzyskuje się raport z punktami i różnicami pomiędzy nimi (dx, dy, dh, dl) oraz azymut. Ponadto istnieje możliwość uśredniania współrzędnych punktów i zapisu ich do bazy oraz możliwość synchronizacji współrzędnych ze zbiorem roboczym.

Dodawanie punktów do tabeli jest możliwe dzięki wklejeniu współrzędnych kolejno do 1 i 2 tabeli, dostępna jest również opcja poprzez wskazanie kolejnych punktów na mapie. W tym celu powinna być włączona opcja jak na rysunku poniżej. Zaznaczane punkty są wpisywane kolejno do tabeli 1 oraz 2 np.: chcąc porównać współrzędne punktów (1) oraz (1stkd) kolejno wybieramy za pomocą tej opcji w pierwszej kolejności (1) następnie (1stkd) taką kombinację możemy wykonywać do kolejnych punktów.

Porownanie wspolrzednych6.png

Możliwe jest również zaznaczenie pary punktów do porównania po przez zaznaczenie ich w tabeli i zapisaniu wschowsku. Następnie w module możemy za pomocą funkcji wklej współrzędne wybrać opcje Umieść w obu tabelach funkcja ta jest dostępna tylko dla dwóch punktów.

Porównywane punkty mogą być kolorowane w raporcie i obliczeniach punktów poniżej albo powyżej zadanego promienia, (w ramach porównywanej pary punktów). Praktycznie na czerwono oznaczone zostaną punkty o różnicy liniowej dl (lub różnicy wysokości dh) większej niż zadana wartość, a na zielono spełniające kryterium dl (dh) mniejsze od tej wartości. Wywołać tę funkcję można z listy znajdującej się pod odpowiednim klawiszem na pasku narzędzi (rysunek poniżej).


Porownanie wspolrzednych1.png


Oznaczone w ten sposób mogą być również oznaczone w tabeli roboczej po wybraniu odpowiedniej opcji z listy pod przyciskiem wybranym z paska narzędziowego (rysunek poniżej)


PorWsp1.JPG

Opcja Synchronizuj dane pozwala użytkownikowi na aktualizacje współrzędnych zmienionych w tabeli roboczej już po wcześniejszym wprowadzeniu współrzędnych do okna porównania współrzędnych. Za pomocą użycia Zsynchronizuj współrzędne z tabelą roboczą. Opcja ta przydatna jest również podczas wczytania wcześniej zapisanego zadania, w którym możemy zaktualizować współrzędne jeśli uległy one zmianie. Druga opcja dostępna w tym pasku powoduje ustawienie odpowiadających sobie punktów w tabeli 1 i 2. Przydatne jeśli przez pomyłkę przyporządkujemy nie odpowiednie punkty do porównania.

Porownanie wspolrzednych3.png

Przykład:

Porownanie wspolrzednych4.png

Podstawowe przeznaczenie modułu to możliwość porównywania współrzędnych punktów granicznych, punktów osnowy oraz pikiet sytuacyjnych pomierzonych w terenie i otrzymanych z ośrodka dokumentacji geodezyjnej. Ponadto narzędzie ułatwia uśrednienie podwójnego pomiaru na punktach osnowy. Poniżej przykład porównania współrzędnych punktu osnowy pomiarowej, pomierzonego dwukrotnie (1) oraz punktu osnowy państwowej (2). Program wykrył różnicę liniową pomiędzy punktem z ośrodka, a pomierzonym większą od zadanej i oznaczył ją na czerwono.

Porownanie wspolrzednych5.png

Z porównania współrzędnych można stworzyć raport, korzystając z gotowych formularzy, w tym z wykazu zmian danych ewidencyjnych dotyczących punktów granicznych. Więcej na temat tworzenia takiego wykazu w artykule Wykaz zmian danych ewidencyjnych dla punktów granicznych.


Więcej na [1]

==